GE
Soru Sahibi
14 Şubat 2020 21:23

Kolon kanseri ca19-9 nüks riski

Hocam merhaba, annem (*** *** ** Mart ayında kolon kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Evre 2a denildi. Lenfovasküler ve perinoral invazyon bulunmamaktadır diyor raporda. 2019 Ocak ayında rutin kontrollerde ca*** *** ** gösterildi üst sınır 37. Sonrasında bir sürü görüntüleme tetkiki yapıldı aralıklarla tomografi pet-ct hatta kemik sintigrafisi. Hepsi temiz çıktı. Sonrasındaysa sırayla marker 218, 130, 99, 136, 141. En son iki gün önce ölçüldü 141 değeri. Düşme eğilimine girdiği için bir şey tapılmamıştı bu bir sene içinde ama şimdi gene yükselmeye başlayınca doktor tomografi ve kolonoskopi istedi. Soruma geçeyim; evre 2a nüks ve met risk oranını merak ediyorum. Annem kemoterapi bile almadı. Ve cea normalken ca19-9 un böyle olması ne derece anlamlı? Sizce bu markerın yükselmesine göre nüks ya da met ihtimali yüksek mi? Ca19-9 cea ile yükseldiğinde mi anlamlı tek başına da anlamı var mı ? Annemde myom var ve safra kesesi de alındı ameliyatta bunların etkisi olamaz mı yanda herhangi bir iltihap? Doktor bir nedene bağlamadı. Şimdiden teşekkürler cevaplar için.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Genellikle pankreas ve safra yollarıyla ilgili kanserlerde yükselen bir değer. Yine genellikle CEA ile birlikte yükselir. Tek başına yükselmesi bir nüks belirtisi olabileceği gibi hiçbir şey ifade etmeyebilir. İncelenmiş araştırılmış herhangi bir nüks bulunamamış. Herhangi bir artışta yok, düşme trendinde olduğu için takip edilmesi uygun olur.

14 Şubat 2020 22:47
GE
Soru Sahibi

Hızlı ve net yanıtınız için teşekkürler hocam. Sağlıklı günler dilerim.

16 Şubat 2020 01:02
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun

16 Şubat 2020 16:12