TN
Soru Sahibi
8 Ekim 2019 13:17

Kist şüphesi

Merhabalar, karın ağrısı şikayetim var bir süredir. Birkaç aydır belli belirsiz karnımın sağ üst tarafında hissettiğim ağrı bazen artmakla beraber genel olarak aynı şiddette ve çok da rahatsız edici olmayan kronik bir ağrıya dönüşmüş durumda. Her ne kadar hiçbir parazit önlemini ihmal etmesem ve vaktinden önce uygulasam da bir köpeğim var ve bunun kist oluşturmuş olabilmesinden kaygılıydım. Bugün acil servise gittim ancak usg çektiremedim. Hemogram ve idrar sonuçları normal geldi ve elle muayenede ciddi bir şüphe hissetmedi doktorum düşük bir ihtimal olsa da çektirilmeli dedi ancak en net sonucu usg den alacağım için oraya yönlendirdi. Merak ettiğim şey aldığım önlemlere rağmen yine de bu olabilir mi ve kan-idrar sonucu hiçbir ipucu vermez mi? Köpeğim 10 yıldır benimle. 2 yıl önce çektirmiştim son usg mi temizdi ama bu ağrı neyle alakalı olabilir başka kist değilse?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Dahiliye - İç Hastalıkları

KÖPEK DIŞARIYA SIK ÇIKAN BİR KÖPEKSE KÜÇÜK BİR İHTİMAL DE OLSA PARAZİT BULAŞI OLABİLİR. ANCAK KİST DAHİ OLSA BU SADECE KÖPEKTEN BULAŞTIĞI ANLAMINA GELMEZ TOPRAK TEMASLI SIK KULLANILAN TÜM SEBZELER İÇİNDE BU GEÇERLİDİR. KAN SONUCU İÇERSİNDEKİ BAZI BULGULAR PARAZİTTEN ŞÜPHELENDİREBİLİR. BU AĞRININ İSE NEYE BAĞLI OLABİLECEĞİ İSE O KADAR GENİŞ BİR YELPAZE Kİ MUAYENE BULGULARINIZ VE AYRINTILI ÖYKÜNÜZÜ ALMADAN FİKİR BEYAN ETMEK ÇOK ZOR.

8 Ekim 2019 15:29