me
Soru Sahibi
1 Haziran 2021 20:26

Kilo verme

Hatice hanım. 4-5 kilo vermek istiyorum. Ayda 2 kg verecek şekilde diyet yapıyorum. Kilo verince genişleyen deri sıkılaşıp eski haline geliyormuş. Ben antidepresan(Duloksetin) kullanıyorum. Bu ilacın deri üzerine kollajen doku üzerine olumsuz etkisi olurmu? Deri sarkmasına sebep olur mu

0
1 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (1)

Duloksetin ile bildirilmiş deri bozuklukları; fotosensivite, pigmentasyon değişikliği, alopesi ve psorioform döküntü şeklindedir. Bu ilaçların direkt bağ dokusu ve kollajen üzerine bildirilmiş yan etkileri yok. Ancak fotosensivite yani UV duyarlılığının artışı deride kabalaşma ve fotoyaşlanmaya neden olabilir. Ayrıca kilo verme sırasında deri altında yer alan yağ yastıkları eridiğinden, yüzde sarkma bulgularına daha sık rastlanır

2 Haziran 2021 16:00
Uzm. Dr. Hatice Erdem
Uzm. Dr. Hatice Erdem Dermatoloji

Yazar toplam 1513 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Akne Tedavisi Uzm. Dr. Hatice Erdem
Atarax antikolinerjikmidir Uzm. Dr. Hatice Erdem
Saç dökülmesi-kellik Uzm. Dr. Hatice Erdem
İlaç hakkında Uzm. Dr. Hatice Erdem
Dermatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Emine Şan Dermatoloji
Uzm. Dr. Cüneyt Kara Dermatoloji
Op. Dr. Okan Aksoy Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube