hn
Soru Sahibi
6 Şubat 2013 01:12

kilo alamıyorum

rana hanım 26 yaşında evli bir çocuk annesiyim.1,58 boyunda diyetisyen kilo ölçümünde 39,6 kg çıktım. her hangi bir hormonel sıkıntım yok. herşey normal. en son gittiğim doktor diyetisyene görünmemi önerdi. diyetisyen gıda takviyesi verdi. 1 ay kullandım.ancak tekrar kontrole gittiğimde 40kg çıktım.acayip yıkıldım.psikolojim alt üst oldu.hayatım boyunca hep zayıf bir insandım.hala da öyle.sadece hamileliğimde 15kg aldım.çok mutluydum.ancak 2ayda eski halime döndüm.ne yapmam gerekiyor.insanların beni görünce ayy ne kadar zayıfsın. yada ay niye zayıfladın sen gene demeleri canımı sıkıyor.sanki 100kiloydumda birden 40a düşmüşüm gibi tuhaf bir ifadeleri oluyor.ben ideal kiloma gelmek istiyorum.gıda takviyesini de bıraktım.belki psikolojik diye ilaç kullanmaya başladım.kafam rahat olsun takmayım birşeyleri diye ancak oda kar etmiyor.lütfen yardım istiyorum...daha başka ne yapabilirim tavsiyeleriniz neler?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Nur Hnm. Kilo almakta çoğu zaman kilo vermek kadar zor bir durum haline gelebilir. Ne güzel diyetisyene gitmişsiniz. Ancak 1 ay sonunda çok çabuk pes etmişsiniz. Zaten ayda 1 kg almış olsanız bu büyük bir başarı olurdu. Uzun vadede bilinçli olarak alacağınız kilo sizi daha sağlıklı yapacaktır. Hemen yıkılmayın,umutsuzluğa kapılmayın.Kilo almak isteyen danışanlarımın en büyük sorunu bu isteğe rağmen yemek yemeye olan ilgisizlikleri oluyor. İş böyle oluncada kilo aldırmak büyük bir sorun haline dönüşüyor. Herşeyden önce sağlıklı olduğunuz,kendinizi mutlu hissettiğiniz kiloda olmalısınız. Başkalarının lafına pek kulak asmamalısınız. Az az sık sık beslenerek metabolizmanızı önce çalıştırmalısınız. Böylelikle yemeğe olan ilginiz artacaktır. Sabah bir öğün akşam bir öğün besleniyorsanız oldukça yanlış bir yoldasınız demektir. Bu tip beslenmeyle 14 saat bile aç dursanız aklınıza yemek gelmez. Bunun için size bir kaç tavsiye verceğim.Tabi ek gıda takviyesine olabildiğince devam etmenizide öneririm.Umarım bunlarla kilo alımınızı kolaylaştırabilirsiniz: Yemek öncesi,sırası ve sonrası sıvı alımınızı azaltın.Çorba,salata gibi hacmi midede yer kaplayan besinleri tüketmeyin.Ekmek yerken tıkanıyorsanız öğünlerde ekmek sayısınız 1 dilim olarak sınırlandırın.Böylelikle kahvaltıda yumurta,peynir,reçel,zeytin..vs daha çok tüketebilirisiniz;öğle ve akşam yemeklerinde ise,pilav/makarna,ana yemek tüketebilirsiniz.Geceleri yatmadan 2-3 saat önce bir ara öğün olarak, tam yağlı süt tüketebilirsiniz.Yanında dilerseniz muz ve ya bebe bisküvisi ekleyebilirsiniz.Kurubaklagil tüketiminizi arttırabilirsiniz. Tam tahıl kahvaltılık gevrekler de size yardımcı olacaktır.Aralarda atıştırmak için daima badem,fındık,fıstık,ceviz gibi kalorisi yüksek yağlı tohumları tercih edebilirsiniz.Yine ara öğünlerde kuru meyve,yulaflı bisküvüleri tercih edebilirsiniz. Yemek yemenin sizin için ne kadar zor olduğunun farkındayım.Ancak belki sevdiğiniz tatları farklı bir şekilde pişirirseniz daha fazla yiyebilirsiniz.Unutmayın yaş ilerledikçe kilo almak kaçınılmazdır. Şu anda almayı çok istediğiniz kilolar ipin ucunu kaçırırsanız size sıkıntı yaratabilir. Bunun için mutlaka arada doktor ve diyetisyen kontrolüne girmeyi ihmal etmeyin.Sağlıksız olan,cips,patates kızartması,şekerleme,krema,fast food,gazlı içecekler gibi besinleri tüketmeyin.Bu tarz bir beslenme kilonun yağ şeklinde istenmeyen bölgelere depolanmasına neden olacağı gibi,uzun vadede kolesterol,şeker gibi kan değerlerinizi de bozabilir.Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

6 Şubat 2013 22:34