dR
Soru Sahibi
5 Haziran 2021 21:52

Kasıkta büyümüş lenf nodları

Merhaba hocam,sağ kasıkta ağrım vardı,çok hassaslaşmıştı ağrı ve doktora gittim(genel cerrahi) benden röntgen istedi,çıkan sonuçta bu şekilde;Sağ inguinal bölgede büyüklükleri yaklaşık 36×12mm,sol inguinal bölgede büyüklükleri yaklaşık 30×9mm boyuta ulaşan korteks kalınlıkları artmış lenf nodları mevcuttur.(bunu cerrahi doktoruma götürdüm ama dahiliyenin bakması lazım dedi)ve evcil hayvan besliyor musun dedi bu kedi hastalığıymış,kedi tırnaklaması ile geçiyor dedi ama beni hiç hayatımda kedi tırmalamadı ve kedi besleniyorum zaten(hayvan)...En son tırnaklarıma baktı(ayak) mantar var bundan da olabilir dedi...Ben biraz araştırma yapınca genital hastalıklardan dolayı da oluyormuş,benim hpv siğilim var yaklaşık 4 yıldır tekrarlıyor en son yeni çıkmıştı (bu ağrı da varken) şu an yok...Acaba bundan dolayı da olmuş olabilir mi bu hastalık bende ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Kasık bölgesinde yerleşmiş lenf nodları (LAP) çok kez itihabi nedenledir sizin de söylediğiniz gibi ayaktan kaynaklanan enfeksiyöz bir durum olabilir. Ağrılı olması da böyle bir durumu destekler. Ama tabii başkaca malignite yani habis LAP kuşkusu olsaydı biyopsi düşünürlerdi. HPV ile ilgili olduğunu sanmam. İyi günler

6 Haziran 2021 20:33