AE
Soru Sahibi
4 Kasım 2021 17:50

Karın ağrısı

Merhabalar Dr Bey 4 yaşında kızım 12 Temmuz da idrar yolu enfeksiyonu geçirdi ve kültüründe üreme olmadığı saptanıp bir antibyotik tedavisi başlandı. Aradan 7 yahut 8 gün geçer geçmez tekrar ateş yaptı. İl değişikliği sebebiyle yetişkin acile başvurduk ve orda da enfeksiyonun devam ettiği söylenip yeniden bir antibyotik tedavisi başlandı. İlaç bitiminden 5 yada 6 gün sonra tekrar ateş kendi ama bu sefer şişkinlikle beraber bir ateş daha söz konusu oldu ve biz çocuk ilimizdeki çocuk acile başvurduk ve bir antibyotik tedavisi daha... sonrasında geçmeyen karın ağrısı için çocuk nefroloji,çocuk genetik, ve çocuk gastroenteroloji -hepatoloji ve beslenme ye yönlendirildik. Ultrason kan tahlilleri röntgen sonucunda; Tedavi olarak bir mide koruyucu ve bir mide bağırsak düzenleyici ilacı yaklaşık iki ay kadar kullandık ve büyük ölçüde azalmıştı karın ağrımız. Ama bir boğaz enfeksiyonu ve viral bi enfeksiyon sonucu karın ağrısı şişkinlikle beraber tekrar tavan yaptı. Hatta enfeksiyon dönemi ekstra ağrısı oluyor ve şuan geçmiyor görünüşte kramp tarzı gibi bir ağrı ama hafiflememesi çok sinir bozucu :( bize ne önerirsiniz ya da nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Geçirilen enfeksiyonlarla beraber karın ağrısı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu da karın ağrısı nedenidir. Dolayısıyla şimdiye kadar olduğu gibi takibe ve tedaviye (gerekirse) devam etmeniz uygun olur.

5 Kasım 2021 06:40
AE
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Büyük ölçüde rahatlamıştı kızımın karın ağrısı probiyotik tedavisiyle beraber. Ama şuan nezle gibi (2.gününde) bir durumu var ama ateşi falan yok başka bir sıkıntısı da lakin karın ağrısı durumu tekrar başladı. Dikkat ediyorum özellikle enfeksiyon döneminde oluyor. Bize ne önerebilirsiniz.

5 Ocak 2022 09:32
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Günaydın Enfeksiyonla birlikte karın ağrısı olabilir. Geçici bir durumdur. Eğer antibiyotik verildiğinde ishal de oluyorsa probiyotik işe yarayabilir.

6 Ocak 2022 07:19
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Prof. Dr. Tufan Kutlu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Yazar toplam 1431 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Öğr. Üyesi Cansu Altuntaş Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme
Dr. Öğr. Üyesi Aylin Yücel Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme
Prof. Dr. Şamil Hızlı Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme
Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme
Facebook Twitter Instagram Youtube