YM
Soru Sahibi
13 Nisan 2021 12:42

Karın ağrısı guruldama

Hocam yaş 27 E.Benim mide bağırsak sorunların var.3 4 sene önce de olmuştu.o zamanlar çeşitli kan(hbg biyo eliza sedim hormon testleri,batın usg, ilaçlı tüm batın bt yapıldı hepsi normal.Onun dışında endos.ve kolonoskopi de yapıldı kolonoskopi normal endoskopi;mide antrum karpus hiperemik ödemli.Hocam 2020 sonlarında çölyak testleri(hepsi negatif)ve endoskopi yapıldı.endoskopi antrum karpuz hiperemik ödemli.Bulbus,duedenum2.segment normaldi.Biyopsi raporu;Hp orta miktarda,inflamasyon hafif aktivasyon hafif.Atrofi,in.metaplazi yok.Bu yıl şubatta farklı olarak makatta kaşıntı ve akıntı bazen karında kramp tarzı bir sorun oldu.Dr gittiğim el muaynesinde makat çatlağı olduğunu söyledi ve ilaç verdi.Kullandım geçti ama diğer şikayetler düzelmedi farklı hastnelere gittim hbg,biyo, serum alt ast crp gibi çeşitli testler yapıldı.bunlar normal bir demir 193 çıktı(takviye kullandıgım için)birde demir b.kapasitesi186.Dr aynı zamanda sigmoidoskopi yaptı buda normal,internal hemoroid dışında.şikayetler göbek altında hafif ağrı karın içi sesler şişkinlik devam edince bide fazla stresli kafaya takan birey olduğum için10 gün önce farklı hastanede g.cerraha gittim.Dr herşey yapılmış kolonos gereksiz fmf testi yapalım dedi ben fmf yanında kolonoskopi de yaptırdım.Hocam k. sonucu kolonda yer yer gayta mevcuttu görüldüğü kadarıyla çekum,çıkan kolon,transvers kolon,inen kolon,sigmoid kolon normal.Tanı internal hemoroid.Dr sorduğumda ben temizliğime talimatlara çok dikkat ettim ilaçları kullandm,tuvaletimi su olarak yaptım nasıl gayta olabilir diye Dr barsakların yavaş çalışıyo o yüzden bağırsaklarınla ilgili hiç bir sorun yok dedi.Benim size1.sorum bağırsakların yavaş olması böyle şeylere sebep olabilir mi?ve gayta olan yerler cihaz ile hava,suyla temizlenip görülmesi sağlanabilir mi?Yada sağlanmış mıdır?(böyle olgularda kolon görülsede rapora yazılması gereken bir bilgi mi?2. Sorum da çok çeşitli testler yapıldı bişeyleri anlamak için yeterli midir?cevabınız için şimdiden teşekkürler.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Öncelikle bir selam asgari nezakettir. Lütfen bana kısaca sadece şikayetleriniz ve şikayetlerinizin açken mi yoksa yemek sonrası mı da çok rahatsız ettiğini, uykudan uyandırıp uyandırmadığını ve büyük abdestle azalıp azalmadığını yazar mısınız?

14 Nisan 2021 09:34
YM
Soru Sahibi

Hocam meraba iyi çalışmalar sorum sınırı aştığı için bazı yerlerden kısaltmam gerekti işin aslı yazdığım selamı da silmiştim kusura bakmayın bu yüzden.Ve ilginiz cevabınız için ayriyeten size minnettarım.Hocam benim şikayetim şubattan bu yana ilk karında anlık kramp elle masaj yapınca düzelen sonra hafif ağrı genelde bazen sol karın altında bazen de üstünde ağrı ve batma buna eşlik eden yemekten sonra şişkinlik ağızdan yoğun gaz çıkarma isteği kısa bağırsak sesleri.bağırsak seslerinin ardından gaz çıkarma isteği oluşuyo ve sesli çok gaz yada sessiz az bir gaz çıkarıyorum.genelde tokken oluyo bu şikayetler.Şikayetlerim hiçbir zaman uykudan uyandırmadı(karın ağrısı ishal olup ani tuvalet ihtiyacıyla yada ateş vs) ama normal uyku düzenimin (12 1 de yatmama rağmen) dışında uyanıyorum bu aralar sabah erken 6 7 de falan.Ve bazen sabah uyandığımda karında gaz şikayetiyle sancı gibi ama bu gaz cıkarmakla yada tuvalete çıkmakla düzeliyor.Ama bağırsak sesleri açken de bir müddet devam ediyor kimi zaman ve stresli ve kaygılı olduğum zamanlar artıyor.Birde hocam ben açken daha rahat gaz çıkarıyorum ayakta otururken her konumda ama tok olduğumda uzanırken daha rahat çıkıyo gaz bunun dışında daha az çıkıyo.bunu anlamış değilim.Bunlar için sigmoidoskopi kolonoskopi yapıldı 20 gün önce bunlar internal hemoroid dışında temiz.dr birde fmf testi istedi herşey yapılmış ona bakalım diyerek sonuç çıktı ama henüz doktora gösteremedim.kan testleri biyokimya yada tiroid böbrek karaciğer testleri ve crp yapıldı onlar da normal. 3 yol önce kontrastlı tüm batın bt yapılmıştı oda normal sınırlarda.Hocam bunların kötü bir hastalıgın belirtisi olma ihtimali nedir çok stres yaptım.Cevabınız için şimdiden cok teşekkür ederim varolun.ilk selamsız başlangıcım için de özür dilerim.Hayırlı ramazanlar.

15 Nisan 2021 00:02
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Hastalığınızın adı İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS). Bu kalın bağırsağın fonksiyonel hastalığıdır. Fonksiyonel hastalıklar aynı zamanda bağırsak-beyin etkileşimi bozukluğu olarak da adlandırılır. Yani stres, üzüntü, korku vb durumlar şikayetleri tetikleyebilir. Bu hastalıkların kötü tarafı kronik olmalarıdır ancak kanser dahil başka hiç bir hastalığa dönüşmezler. Şu anki şikayetleriniz de kötü hastalık düşündürecek şikayetler değil. İsterseniz meteospasmyl kapsül 3X1, trankobuskas tablet 1X1 (yatmadan önce) kullanabilirsiniz, kullanırsanız üç hafta sonra tekrar yazarsınız.

15 Nisan 2021 09:15
YM
Soru Sahibi

ok teşekkür ederim hocam ilaç tavsiyenizi dikkate alıcam.Hocam benim danışmak istediğim bir kaç şey daha var kafamı kurcalayan müsade ederseniz.Benim geçen sene saç dökülmesiyle dermotoloğa başvurduğumda MCV 77.6 referans aralığı 80-97, vitamin D3(25-OH)14.9 referans aralığı 25-80, B12 ise 186 referans aralığı 187-883 düşük olarak çıktı.Bunların sebebini anlamak için Dr bana endoskopi yaptı,işlemde mide antrum karpus ödemli bulbus ve duedenum 2.segment normaldi.sonuç olarak gastrit ve hp enfeksiyonu çıktı.Bunun ve hp enfeksiyonu için üçlü antibiyotik tedavisi kullandım ayriyeten vitaminler içinde ilaç kullanarak bunu normal seviyelere yükselttik.En son yapılan testte demir 103 b12 457 birtek folik asit 2.6 düşük olarak çıktıve onun için ilaç tedavisine başladık.Benim öğrenmek istediğim vitamin düşüşlerinde eğer tedaviye olumlu sonuç olmazsa mı altında patolojik bir sonuç aranır? Hocam son olarak benim kolonoskopiyi tekrarlamama gerek varmı sizce?(son kolonoskobimde kolonda yer yer gayta görüldüğüyle ilgili) Yada ek tetkikler yaptırmalı mıyım bu sorunlar için? Hocam verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar bizim için çok kıymetli. Allah razı olsun

17 Nisan 2021 00:01
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Yapılan tetkiklerde önemli bir patoloji yok. Tekrar tekrar test yaptırmanıza gerek yok.

17 Nisan 2021 00:11
YM
Soru Sahibi

eşekkür ederim Sayın hocam.böyle bir platform aracılığı ile insanlara yardım etmeniz akıllarındaki sorulardan kurtarmanız ve aydınlatmanız çok değerli biz hastalar için.Allaha emanet olun

18 Nisan 2021 00:24
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Teşekkür ederim

18 Nisan 2021 00:36
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 1415 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sağ karın boşluğunda Ağrı Doç. Dr. Muammer Kara
Mide bulantısı Doç. Dr. Muammer Kara
Karaciger enzim Doç. Dr. Muammer Kara
DELTACORTRİL Doç. Dr. Muammer Kara
Tahlil, mr, ibs Doç. Dr. Muammer Kara
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Vusal Abdurahmanov
Uzm. Dr. Vusal Abdurahmanov Gastroenteroloji
Prof. Dr. Yaşar Çolak
Prof. Dr. Yaşar Çolak Gastroenteroloji
Dr. İbrahim Yılmaz
Dr. İbrahim Yılmaz Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mutse Yağcı
Uzm. Dr. Mutse Yağcı Gastroenteroloji
Doç. Dr. Emine Köroğlu
Doç. Dr. Emine Köroğlu Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube