AS
Soru Sahibi
30 Mart 2023 11:59

Karın ağrısı

Merhaba hocam Kusura bakmayın size biraz fazla soru soruyorum Merhaba hocam Erkek yaş 32 Sabah uyandığımda karnımda derin nefes alınca ağrı oluşuyor uyanınca oluyor 30 dk sonra geçiyor. Bunun nedeni ne olabilir. Bilgi verirseniz çok sevinirim Dahiliye doktoruna gittim 5 ay önce Bana Sedim1/2 - ikterik - hemoliz - lipemik testi yaptı hepsi normal çıktı Tam idrar yaptı hepsi normal çıktı Crp - egfr- toplam Demir bağlama kapasitesi - gaita gizli kan - glukoz - kreatin - aspartat aminotransfrraz (ast) - alkalen fosfanaz - alanin aminotransfrraz alt - vitamin b12 - gamma glutamin GGT - TSH - sodyum - potasyum - lipaz hepsi referans aralığı normal çıktı Tam kan sayımı Wbc - neut- mono - eo# - eo% çok az Yüksek çıktı gerisi normal Demir bağlama kapasitesi - Demir - amilaz - sedimitasyon- C reaktif bunlar da normal referans aralığı çıktı MR sonucu Yapılan Tetkik....: Kontrastlı-Kontrastsız Üst Batın MR BULGULAR: Karaciğer normal boyutlardadır. Parenkim sinyal intensitesi, konturları olağandır. Karaciğerde solid ya da kistik kitle lezyonu ayırt edilmedi. İntrahepatik vasküler yapıların çapları ve seyirleri normal görünümdedir. Safra kesesi normal boyutlardadır. Kese duvarının konturları, kalınlığı, duvar ve kese içeriğinin sinyal intensitesi normaldir. Koledok kanal genişliği normaldir. Koledok içinde ya da çevresinde tıkanıklık yaratabilecek patoloji gözlenmemektedir. İntrahepatik safra yolları normal genişliktedir. Dalak yerleşimi, konturları, boyutları, parankim sinyal intensitesi normaldir. Dalak hilusunda 13 mm çapında aksesuar dalak mevcuttur. Pankreas baş, gövde ve kuyruk kesimi kalınlığı, sinyal intensitesi, konturları, peripankreatik alanlar normal görünümdedir. Sürrenal bezlerin boyut, yerleşim ve sinyal paterni normaldir. Her iki böbrek yerleşim, boyut, kontur, kortikomedüller sinyal dağılımı, toplayıcı sistem genişlikleri normaldir. Sol böbrek üst zonda 9,6 mm çapında T1A hipointens,T2A hiperintens kortikal lezyon mevcut olup kist ile uyumlu değerlendirilmiştir.Belirgin patolojik kontrast tutulumu saptanmadı. Görüntü alanına giren intestinal ansların çap ve seyirleri, intensiteleri, mezenterik yağlı dokunun homojenitesi normaldir. Kesitler dahilindeki komşu yumuşak dokular ve kemik yapılarda patolojik sinyal intensitesi izlenmemiştir. Saygılarımızla, Her hangi bir sorun yok dedi normal stres olabilir dedi kist önemsiz dedi hocam

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Bu tetkiklerde sorun yok. Kistin önemi yok.

31 Mart 2023 15:33
AS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam allah ayağımıza taş değdirmesin Kolonoskopi istedim doktorum gerek yok bir şey yok dedi

31 Mart 2023 15:42
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Geçmiş olsun

31 Mart 2023 19:13