KA
Soru Sahibi
25 Ekim 2023 16:49

Karaciğerde büyüme ve yağlanma

Merhabalar Değerli Hocam, ben uzun zamandır devamlı alkol tüketen biriyim. Son zamanlarsa sırt ağrılarımdan vs ötürü Kan Tahlilleri yaptırdım ve kan sonucumda Gamma Glutamil Transferaz 166 çıktı diğerleri hemen hemen alt üst sınırları içerisinde. Sonra ultrason çekindim sonuç raporunda yazanlar aşağıda, ama çok korkuyorum birşey çıkacak diye psikolojik olarak hiç iyi değilim. Psikiyatrik tedavi gördüm Opsesif Kompulsif Bozukluk tanısı vs ile lütfen acil yardımcı olur musunuz bir yorumlama yazabilirseniz çok mutlu olurum ? Bulgular Rapor ve bulgular aşağıda detaylı bir şekilde gönderilmiştir. Sonuç ve Öneriler TÜM ABDOMEN ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ Yoğun gaz artefaktlarından değerlendirilebildiği kadarıyla; Karaciğer sağ lob uzun aksı 16 cm ölçülmüş olup sınırda büyüktür. Parankim homojen yapıda olup parankim ekojenitesi grade 2 steatoza sekonder diffüz artmıştır. Sınırlanabilen kistik ya da solid kitle lezyonu saptanmamıştır. Portal ve hepatik venler normal görünümdedir. Safra kesesi boyutları normal olup duvar ya da lümen patolojisi saptanmamıştır. İntrahepatik safra yollarının genişliği normal sınırlardadır. Koledok ve orta hat yapıları yoğun gaz artefaktları nedeniyle net değerlendirilememiştir. Pankreas normal boyut ve görünümdedir. Dalak normal boyutlardadır. Parankimi homojen görünümdedir. Her iki böbrek normal boyut ve lokalizasyonda, konturları düzenli olarak izlenmektedir. Bilateral parankim kalınlıkları ve ekoları normal olup bilateral pelvikalisiyel sistem normal şekil ve genişliktedir. Her iki böbrekte kistik veya solid kitle lezyonu ya da taş ekosu saptanmamıştır. Ana vasküler yapılar doğal olup paraaortik ya da parailiak LAP saptanmamıştır. Mesane normal görünümdedir. Duvar veya lümen patolojisi gözlenmemiştir. Prostat normal konum ve boyutlarında olup, homojen izlenmektedir. Seminal veziküller normal görünümdedir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Hafif şiddette karaciğer sıkıntısı var. Karaciğeri en çok yoran şey alkol ve gereksiz ilaç kullanımıdır. İŞ işten geçmeden gereğini yapın.

26 Ekim 2023 11:55
KA
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Alkolü bırakınca sıkıntı gider mi zamanla hocam ?

26 Ekim 2023 12:23
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

tabi iki

27 Ekim 2023 11:38