Tt
Soru Sahibi
17 Eylül 2020 08:33

karaciğer kanseri

Merhabalar Hocam. eşim 42 yaşında.. 4 ay önce Kolon Kanseri teşhisi konuldu. Karaciğere metastaz yapmış. kemoterapi alıyor fakat doktoru olumsuz bir konuşma yaptı benimle. Sizin görüşünüzü çok merak ediyorum MR sonucunu yorumlarsanız inanın çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Çalışmalar. (Hastanızın IV kontarstli üst abdomen Abdomen MR tetkikinde. Karaciğer uzun boyutu 32,5cm olarak ölçülmüş olup karaciğer boyutu ileri derecede artmıştır. Sağ ve sol lobu belirgin hipertrofik görünümdedir. Karaciğer sağ ve sol lobunu dolduran karaciğer konturiarını belirgin şekilde silen yaygın kitle lezyonları izlenmektedir. lezyonların sınırları yer yer birbirinden ayırt edilemekte olup lezyonlarin büyüğünün çap' segment IV'te 10cm'ye kadar ulaşmakatadır. Kolon Ca nedeni ile takipli hastada ön planda yaygın metastatik kitle lezyonlar duşundürdü. Ayrıca, karaciğerde çok sayıda kistik lezyonda izlenmektdir. Kistlerden büyüğü segment VII'de yerleşim göstermekte olup 12,5 crn boyutundadır. Karaciğerde tanımlanan kitle lezyonlar kolon Ca nedeni ile takipli hastada yaygın metastatik lezyonlar lehine değerlendirilmiştir. Batın içerisinde derinliği 5cm'ye ulaşan serbest sıvı görünümü izlenmektedir, Pankreas normal büyüklük, şekil ve sinyal ozellikleri ile izlendi. Dalak konturları düzgün, büyüklüğü ve paranklmi normal olarak görüldü. Her ıki böbreğin büyüklüğü normal sınırlarda olup, sinyal Özellikleri tabiidir Perınefrıtik yağ planları açıktır Sonuç Karaciğer tüm Ioblarını dolduran metastatik kitle lezyonlar; kitle lezyonlar nedeni ile karaciğer boyutunda ileri derecede artış)

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, tetkik sonucu değerlendirmiyorum, gecmiş olsun, iyi günler.

17 Eylül 2020 08:39