GH
Soru Sahibi
13 Temmuz 2019 22:36

Karaciğer büyümesi

Merhaba hocam, annemde karaciğer büyümesi çıktı çok ağrısı var alt 25 ast 25 alp 122 ggt 37 üre 31 bu değerler Ekim ayındaki testlerinde birkaç puan daha düşüktü. Ayrıca annem 2018 yılında karaciğeri ilaçtan etkilendiği için 30 gün hastanede yattı enzim değerleri çok yükseldi ve normale döndü. Şekeri ve kollestrolü var. Ağrısı geçer mi yada nasıl tedavi edilmeli?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yusuf Akcan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Büyüklüğünün boyutunu belirtmemişsiniz hastanın ağrılarının sadece karaciğere bağlı olduğuna karar vermeden önce arı yapabilecek başka bir sorun olup olmadığını da araştırmak amacıyla testler yapılmalıdır ultrasonu tüm Batın mr, gastroskopi ve kolonoskopi yapılması gerekebilir. Karaciğer akut dönemde büyümez ise beklenmez. Ağrı gelip gidici ise bu da yine agrının kökeninin karaciğer dışı bir neden olabileceğini düşündürür. Hepatosellüler Karsinom da olduğu gibi ağrının sebebi karaciğer olduğunda daha çok kalıcı ağrılar beklenir.

14 Temmuz 2019 20:02