gm
Soru Sahibi
14 Ekim 2020 15:15

Kanda hgb yüksekliği

Ali hocam kolay gelsin...32 yaş bay...hocam yaklaşık 10 gündür çok şiddetli olmayan baş ağrım var...baş ağrım gün içinde sürekli değil ama günün çoğunluğunda ağrıyor çok da şiddetli değil Bi de farklı bölgelerde ağrı oluyor bazen sol göz arkası bazen Baş arka kısmı vs...dün nörolojiye muayene oldum tomografi normal çıktı...kanda hgb değeri 16 üst sınırken 16.9 çıktı...RBC değeri 5.50 üst sınır 5.64 çıktı...AST ve Ürik Asit değerleri de sınırda yüksek diğer değerlerin hepsi normal...nöroloji hocamız kanın yoğun dedi... sibelium ve nötroopil reçete...kan vermemi önerdi lakin antidepresanlar kullanıyorum kan veremem...sizce ne yapmalıyım? Kanımı nasıl sadeleştirebilirim...kanın yoğunluğu beyin kanaması kalp krizi riskini arttırır değil mi...sigara kullanıyorum...sağolun hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Genellikle doktorlar hastanın şikayetine neden olabilecek en önemli en yaşamsal olanlarını araştırır ve bunlar dışlarlar sonrasında başka nedenleri belki de araştırmazlar bile. Esasen her problemin adını koymak her zman da mümkün değildir. Örneğin gerginlik baş ağrısını kanıtlamak için bir tetkik yöntemi bir fizik muayene bulgusu yoktur. Dışlanması gereken en önemli sebep elbette beyintümörü, beyin kanaması beyinde infarktüs vs dir ki yapılan tetkikle bunlar dışlanmış. Herhalde tansiyon yüksekliği göz hastalığı ile ilgili bir bulgu da yok. Rutin tetkiklerde kırmızı kan hücrelerinin yüksek normal veya hafif artışları dışında bir bulgu da saptanmamış olduğu anlaşılıyor Eritrositoz dediğimiz bu durum genellikle akciğer hastalıkları olan hipoksik durumlarda , yüksek rakımda yaşayanlarda, böbreklerin kistik ve tümöral hastalıklarında, aşırı şaraf tüketenlerde söz konusudur bazen de yapısal nedensiz de olabilir. Öncelikle bu nedenler bakımından gözden geçirilimelisiniz. Ama şunu da belirtmeliyim bu düzeydeki hemoglobin ve eritrosit değerleri vşskositeye yani akışkanlığa etkisi olabileceğinden emin değilim. Ama başka da bir açıklama yoksa bunu düzeltmeye yönelip sonucu değerlendirmek doğru düşüncedir. Tabii kan almak kolay bir çözüm, ama bunun dışında bizim de böbrek nakli hastalarında yaptığımız bir çalışmamız var bir KOAH ilacı olan theofilinin ve tansiyon düşürücü ilaçlardan ACEI ve ARB grubu ilaçlar kırmızı seriyi baskılayıcı etkileri olduğu bilinir. Tabii bu tedaviler için bir hematolog ya da iç hastalıkları uzmanından yararlanmanız gerekli. İyi günler

17 Ekim 2020 18:19