KE
Soru Sahibi
4 Ağustos 2021 16:52

Kalsiyum sütü

Dr bey merhaba nasılsınız? Bebeğim bir hafta sonra 11.ayını tamamlayacak. Kırk günlükken böbrek ultrasonu çekilmişti temiz çıkmıştı. İstemişlerdi çünkü kulagında et beni gibi bir şey vardı, babada veta bende böbrek rahatsızlıgı yok. Bu ay beklenenden biraz az kilo alınca dr idrar tahlili ve kültürü istedi. İdrarda bol kalsiyum okzalat, 2-3 lökosit görüldü diye sonuç çıktı, enfeksiyon çıkmadı. İdrar kültüründe ise escheria koli üredi diyor. Ben kalsiyum mu fazla diye şüphelendiğim için tekrardan tam idrar, kan ve idrar kültürü istedim, başka bir hastaneden bu kez. Kalsiyum kreatinin vs bakıldı, tiroit vs. İdrar enfeksiyonu çıkmadı, kandaki değerler normal çıktı. Bu kez İdrarda kalsiyum okzalat gözlenmedi. İdrar kültürü henüz çıkmadı. Testler arasında iki gün var. Bu arada böbrek ultrasonu da istendi. Onda da sol tarafta belirgin olmak üzere her iki renal toplayıcı sistem içerisinde posteriorda akustik gölgelendirme oluşturmayan milimetrik ekojeniteler kalsiyum sütü izlenmiştir diye sonuç çıktı, dr sadece antibiyotik verdi, bol su içsin dedi. Böbrek nefroloji gerek görmedi şu an için ama açıkçası benim içim içimi yiyor bu konu yüzünden, değerli görüşünüz beni çok mutlu edecektir. Sevgilerimle.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Tabii bu gibi durumlar klinikle birlikte değerlendirilmelidir. Ben çocuk hekimi değilim ama bir nefrolog olarak bu bilgiler çerçevesinde ben çocukta herhangi bir önemli sorun olduğunu düşünmüyorum. İyi günler

5 Ağustos 2021 17:58