15 Mart 2018 18:05

Kalça çıkıldığı.

Merhaba kızım 2.5 aylık bugün kalça ultrasonu çektirdik. Sağ alfa/Beta 63/52 Sol alfa/Beta 63/51 çıktı. 6.ayda gelin röntgen çekelim dediler sizce normal mi bu değerler?Normal ise röntgen istemesinin sebebi nedir ve gerek varmı çekilmesine yardmcı olursanız sevinirim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Aydın Hanım Kalça US 'u, kalça displazisi (Eski adıyla doğumsal kalça çıkığı) hastalığının tanısında çok değerlidir. US'nın doğru planlarda yapılması çok önemlidir. Yani değerlendirirken sadece açı değerleri değil, kesit alınan planların görüntüleri de değerlendirilmelidir. Planları doğru kabul edersek alfa değerinin 60 derecenin üzerinde olması olgum bir kalça eklemi olduğunu gösterir. Böyle bir durumda kalça displazisi görülme ihtimali yoktur ve ilave bir tetkike de ihtiyaç duyulmayacaktır.

19 Mart 2018 17:18
Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Aydın Hanım Kalça US 'u, kalça displazisi (Eski adıyla doğumsal kalça çıkığı) hastalığının tanısında çok değerlidir. US'nın doğru planlarda yapılması çok önemlidir. Yani değerlendirirken sadece açı değerleri değil, kesit alınan planların görüntüleri de değerlendirilmelidir. Planları doğru kabul edersek alfa değerinin 60 derecenin üzerinde olması olgum bir kalça eklemi olduğunu gösterir. Böyle bir durumda kalça displazisi görülme ihtimali yoktur ve ilave bir tetkike de ihtiyaç duyulmayacaktır.

19 Mart 2018 17:18
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.İyigünler...

20 Mart 2018 22:40
Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay
Ortopedi ve Travmatoloji

İyi günler...

21 Mart 2018 10:02