ye
Soru Sahibi
20 Mart 2018 13:16

Kabızlık, şiddetli karın ağrısı, geğirme

Hocam merhabalar, babamın iki yıl önce kabız ve karın ağrısı şikayetleri başlaması üzerine, genel cerrahi kolonoskopi yaptı tüm bağırsak incelendi ve herhangi bir kitleye vs. rastlanmadı. Tanı olarak non-spesifik kolit konuldu. İki yıldan bu yana babam, ara ara hâlâ kabızlık, şişkinlik ve karın ağrısı yaşamakta. En ağır karın sancısı da 3 gün önce başladı ve hala devam ediyor. 3 gündür kabız karnı şiddetli şekilde ağrıyor bu nefenle acile gittik ağrı kesici iğne yaptılar bekunis de kullandı tuvalete çıkabilmek için bu sefer de aralıklarla, sulu sulu az şekilde dışkılamaya başladı. Bu şikeyetlere ek olarak sık sık geğiriyor . Acilde ayakta çekilen röntgende doktorun söylediğine göre, karnında fazla bir gaz yok ama ağrıları arada kesilse de, bazen hafif şekilde bazen şiddetli devam etmekte. Endişeleniyorum ben de bu nedenle, hocam sizce babamın şikayeylerinin kaynağı ne olabilir, verdiğim bilgiler ışığında?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kenan Yüce
Genel Cerrahi

İnce barsak pasaj grafisi tetkiki uygun olur. Anlattığınız şikayetler barsak fonksiyonlarını geçici olarak bozan (mesela meckel divertikülü, internal herni strangülasyonu, karın ameliyatı geçirmişse brid subileusu gibi) bir sebep aramak gerekir. Spastik kolitis gibi rahatsızlıklar, genellikle 3-4 aylık gibi daha uzun süreli periyodlarla seyreder. Sizin anlattığınız yaşadığınız problemakut dediğimiz bir hadisenin aranması gerektiğine işaret ediyor. İstanbul Hospital'de bu film çekilmektedir. Saygılarımla

27 Mart 2018 16:25