Ös
Soru Sahibi
27 Mayıs 2010 08:24

iyi günler benim oglumun aort kapagının iki oldugunu ögrendik şu anda hiç b

iyi günler benim oglumun aort kapagının iki oldugunu ögrendik şu anda hiç bir kalp sorunu yok bu ilerki yaşlarda ne gibi sorunlara yol açar tetbir olarak neler yapılabilir hocalarımdan ögrenmek istiyorum teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Batuhan Özay
Kalp Damar Cerrahisi

Normal aort kapağı üç yaprakçıktır. İki yaprakçığı olan kişilerde 50' li yaşlardan sonra kapakta darlık meydana gelebilir. Bu darlığa bağlı olarak çıkan aort damarıda genişleyebilir. Kontrollerle takip edilerek darlık meydana gelmişse tedavi edilmesi gerekebilir.

27 Mayıs 2010 09:51