TR
Soru Sahibi
31 Mayıs 2019 11:41

IUGR tanısı

bebeğimde karın bölgesinde gelişme geriliği tespit edildi son ultrason değerleri şöyle. AC 26.99cm GA 31W1D EFW 1271g GA 28W3D FL/AC 23% HC/AC 1.14 FL 6.33cm GA 32W5D EFW 1750g GA 31W0D FL/AC 22% FL/BPD 76% FL/HC 0.21 BPD 8.33cm GA 33W4D EFW 1468g GA 29W3D CI (BPD/OFD) 78% FL/BPD 72% rica etsem değerlendirir misiniz. Son adet 10 ekim

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mehmet Özgür Akkurt
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

SON ADET TARİHİNİZE GÖRE 33 HAFTA 4 GÜNLÜK GEBELİĞİNİZİN OLMASI GEREKİR (EĞER İLK USGLER İLE SON ADET TARİHİNİZ DOĞRULANDIYSA). ANNE KARNINDA GELİŞME GERİLİĞİ OLAN GEBELERİ HAFTADA BİR DEFA NST, AMNİYON SIVISINI VE KAN AKIM DEĞERLERİNİ (UMBİLİKAL ARTER DOPPLER KAN AKIMI, DUKTUS VENOZUS, ORTA BEYİN ARTERİ GİBİ) DEĞERLENDİRMEK İÇİN TAKİP ETMEK GEREKİR. 37. HAFTADAN SONRA DA DOĞUMU PLANLAMAK GEREKİR.

31 Mayıs 2019 20:35
TR
Soru Sahibi

Bu ultrason sonucu 27 mayısa ait. Ve sorunun kan akımında olduğu söylendi. Ultrason sonucunda ciddi bir gerilik var mı yani hocam doktorlar pek bir açıklama yapmadı da

1 Haziran 2019 11:24
Doç. Dr. Mehmet Özgür Akkurt
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Ciddi bir gerilik yok. Takip edilmesi be planlı bir şekilde 38. haftada doğurtulması gerekmektedir.

2 Haziran 2019 10:49