tm
Soru Sahibi
23 Kasım 2020 17:07

intestinal metaplazi

Sayın hocam benim mide antrumda fokal intestinal metaplazi var...Babamıda mide kanserinden 20 yıl önce kaybettim...Benim Canımı sıkan bu metaplazi çok ciddi bir durummudur? bende ilerde kesin mide kanseri olurmuyum? Metaplazide mide yüzeyinden kazıma tedavisi duydum bu mümkünmüdür..Metaplazinin displazi olma ihtimali düşük denildi bu dogrumudur? Intestinal metaplazi hiç bir sıkıntı yaratmadan ömür boyu midede sebat edip durabiliyormuş dogrumudur?Metaplazinin kesin bir tedavisi varmıdır? Çok canımı sıkıyor bu metaplazi sayın hocam.

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Diyet ile çok ilşkilidir. İleride kötü huylu tümöre dönüşebilme riski taşır. Bir gastroenteroloji doktorunun takibine girmenizi öneririm. Geçmiş olsun

26 Kasım 2020 15:42
tm
Soru Sahibi

zaten her 1 yılda bir endoskopik takipteyim gastroentrologda sayın hocam...2 defa hep standart endoskop ile endoskopi oldum...bu sefer croma endoskop ile mide haritalandırma ve ileri endoskopi olmayı ve metaplazik alanları mideden kazıttirmayı(rezeksiyon) düşünuyorum...Birde kafama takılan endışem sayın hocam midemde metaplazik alanların yaninda erken evre kanser odağı olabilirmi diye düşünceler var... olsaydı ilki 2 yıl ikincisi bu yaz standart cihazla endoskopi oldum bu durum (erken evre kanser odağı) endoskop cihazı ve gastroentrolog un gözünden kaçarmiydı??? Teşekkür eder saygılar sunarım sayin hocam

26 Kasım 2020 17:29
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

kromoendoskopi ek fayda sağlayabilir.

3 Aralık 2020 13:40
tm
Soru Sahibi

Sayın hocam midede intestinal metaplazi er yada geç kesin displaziye dönermi??? yada hiç bir sıkıntı yaratmadan ömür boyu kalabilirmi?? saygılar sunar teşekkür ederim

3 Aralık 2020 13:52
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ömür boyu böyle kalabilir. Yapacağınız diyete biraz bağlıdır.

3 Aralık 2020 14:19