im
Soru Sahibi
30 Mart 2016 15:26

immün yetmezlik

merhaba hocam benim sebebi bilinmeyen bir immün yetmezliğim var. 36 yaşındayım (pediatrik immünoloji) takipli bir hastayım (İgA ve İgG değerlerim normal İgM sürekli hafif yüksek İgE düşük) bir süre ivig kullandım Malesef İvig kullanırkende sık enfeksiyonum oldu. 1 yıldır İvig kullanmıyorum ama 1 yıldır 2 gün iyiysem 3. gün grip, tonsilit, farenjit, bronşit... mutlaka hastalanıyorum şiddetli eklem (küçük eklem ve büyük eklem) ağrılarım olmaya başladı. romatoloji de özellikli bir hastalık bulamadı immünolojik sıkıntın nedeniyle oluşan ağrılar olabilir dedi. yıllardır takipliyim yapılmayan tahlilim kalmadı ama iyileşemiyorum ve hala bir teşhisim yok.... aynı zamanda sağlık personeliyim. beni yönlendirmenizi istiyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mustafa Güleç
Dahiliye - İç Hastalıkları , İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. İmmün yetmezlik hastalarında esas olarak etkili olan Ig G değeridir. Daha az oranda Ig A değeri etkilidir. Anlattığınız sık enfeksiyon geçirme immün yetmezlik ile yakından ilgilidir. Nerde yaşadığınızı bilmiyorum ama erişkin hastalardaki immün yetmezliği takip eden klinikler mevcut. Ben Ankara da çalışıyorum. hastaneye gelirseniz tanı ve tedavi anlamında yardımcı olmaya çalışırım. Sağlıklı günler dilerim.

8 Nisan 2016 15:40