YG
Soru Sahibi
15 Mart 2021 10:35

İlaç yan etkisi

Sayın hocam iyi günler ben ürtiker hastasıyım ve hamileliğimde şiddetlendi,antihistaminik artık fayda etmiyor 23 haftalığım ve xloir aşısı yapıcam dedi doktor ama ben yine de sizin görüşünüzü almak istedim bu aşının bebeğime bir zararı olur mu

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Bu ilaç, bir insan antikorudur. Maymunlar üzerinde yapılmış çalışmalarda bir anomali gözlenmemiştir. Danimarka'da yapılan bir çalışmada ise 223 gebenin 18'inde anomali saptanmış ama belirli bir patern bulunamadığı için ilaca atfedilememiştir. Japonya'da doğan 3 bebekte ise bir prematüre diğer ikisi ise sağlıklı olarak rapor edilmiştir. Sonuç olarak insanlarda güvenliliğine dair herhangi bir kanıt yoktur. Kar zarar oranı gözetilerek kullanma kararını hekiminiz ve siz verebilirsiniz. Hiç ilaç kullanmayan gebelerde de anomalili bebek doğurma olasılığı %3 kadardır. Bunu da unutmayınız. Sağlıklı günler dilerim. Sonuç hakkında da beni bilgilendirirseniz sevinirim.

15 Mart 2021 11:59