AF
Soru Sahibi
1 Şubat 2022 21:40

İlaç Yan Etkisi Hk.

(Yaş 65 Kilo 80 Boy 1.70 ) İlk kez yaşadığım çarpıntı (nabız 150) aşırı terleme neticesinde 18/9 tansiyon yükselmesi tespit edilmiş olup acilde aldığım dilaltı ve kan sulandırıcı iğne ile 1 saat içinde değerlerde düzelme oldu.Ertesi gün kardiyoloji bölümünde muayene oldum.Evvelinde böyle bir durumla bir kez olsun karşılaşmamıştım.Doktorum tahlil ve ultrasonik muayenelerde aksi bir durum olmadığını iletti.24 saatlik ritm holterde ise 1 adet anlık taşikardik bir durum tespit etmesi sebebiyle concor ilacını kullanmamı söyledi.Kendimi bildim bileli dinlenmede 55-60 civarlarında olan nabzım ilaç kullanımı sonrası nabız 47 lerde seyretmekte.Buna tek başına olumsuz bir yan etki diyebilir miyiz? Başka bir belirti hissetmemekteyim.Bu nabız seviyelerinde ilaca devam etmem uygun mudur?Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

0
1 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (1)

Kullandığınız ilaç kalp atışlarını azaltan bir ilaç zaten sınırda normal olan kalp hızınız çok düşmüş tedaviyi bırakıp tansiyon takibine göre tansiyon yüksek ise başka bir ilaca geçmek daha iyi olur Holter sonucunuza göre çarpıntı ilacı kullanmanız gerekmez Geçmiş olsun

16 Şubat 2022 23:19
Uzm. Dr. Güllü Özdemir
Uzm. Dr. Güllü Özdemir Kardiyoloji

Yazar toplam 236 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Ventriküler taşikardi Uzm. Dr. Güllü Özdemir
Gögüs sıkısması ve çarpıntı Uzm. Dr. Güllü Özdemir
Çarpıntı Uzm. Dr. Güllü Özdemir
Bayılma Uzm. Dr. Güllü Özdemir
PULMONER HİPERTANSİYON Uzm. Dr. Güllü Özdemir
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Ömer Bedir Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube