YM
Soru Sahibi
11 Ekim 2022 13:33

İkinci burun ameliyatı

Merhabalar hocam öncelikle zamanınızı alacağım için kusuruma bakmayın.Annem 57 yaşında. Annemin burnu küçükken içeriden kırılmış. Bu yüzden horlaması var 2019 senesinde ameliyat oldu ama burun sonra eski haline döndü tam olarak başarısız da demek istemiyorum. Sonrasında bu uyku apnesinin malesef ki sorunlarının sonuçlarını yaşamaya başladık. Aort damarında 4.5 boyutunda genişleme var ve geçen nisan ayında beyinde oluşan küçük bir anevrizma yapılan kontrol MRında bulundu ve ilk önce kapalı ameliyat için anjiyo yapılacaktı ancak boynu uygun olmayınca açık ameliyatla çözüldü şükürler olsun. 3 ay sonrasında gittiğimiz kbb doktorları 6 ay dolduktan sonra burun ameliyatı olabileceğini söylerken 6 ay dolduktan sonra (Kendi beyin cerrahımızın oluruyla) daha genç bir kbb doktoruna denk geldik o da en az 2 sene geçmesi gerektiğini söyledi ve ameliyat esnasında hem kalp damar hem kardiyolojinin hazır olabileceği bir hastaneyi tavsiye etti. Açıkçası uyku apnesi anevrizmayı genişlettiği için daha kısa zamanda çözmek isterdim tekrardan uyku testine gidip cpap makinesi almayı düşünüyorum ama sorun burunda olunca o da zorluk çıkarıyormuş ne tavsiye edersiniz nasıl bir yol haritası sunarsınız teşekkür ederim ( Son BT sonucu raporunu ekte sundum.)

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Demir
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Mehmet bey merhaba, Annenizde uyku apnesi varsa yani gece uyurken nefes durmaları oluyorsa uyku testi ile bunun derecesinin saptanması öncelikle yapılmalıdır. Uyku testi varsa ve apneleri oluyorsa bu burunla alakalı değildir. Uyku cerrahisi ile ilgilenen bir doktor bulmalısınız. www.drdenizdemir.com sayfasında horlama ile ilgili bilgileri lütfen okuyun.

12 Ekim 2022 06:57