KS
Soru Sahibi
16 Aralık 2018 19:59

İdrarda protein

Hocam merhaba 32 yaşında bayanım.göz kapaklarımda şişme nedeniyle üroloji hekimine gittim.usg sonucumda ufak önemsenmiycek taşların olduğunu söyledi.17 yaşımdan beri taş sorunu yaşıyorum zaten.yapılan tetkiklerde 24 saatlik idrar biriktirdiğim test sonucunda protein(24s) 270,protein (sp)15 çıktı.kan tahlilimde protein 7.2 çıktı.üroloji hekimi nefrolojiye gitmemi söyledi.ancak hastaneden 1 ay sonraya randevu alabildim.bu sonuçları yorumlarmısınız hocam?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hüseyin Töz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Geçmiş olsun. Yazdığının sorunlar böbrek taş hastalığı ile ilişkili olabileceği gibi, başka bir nedenle de olabilir. 1.Uzun zamandır tekrarlayan taş düşürmeleri tarif ettiğiniz için, bunlar böbreğe zarar vermiş olabilir. Bu nedenle DMSA sintigrafi denen bir filmin çekilmesi uygundur. Ayrıca tekrarlayan taşlar olduğu için kanda üre, kreatinin, kalsiyum, ürik asid, fosfor, bikarbonat, Parathormon tetkikleri yapmak iyi olur. 24 saatlik idrarda da Kalsiyum, oksalat, sitrat ve ürik asid tetkikleri yapılabilir. 2.Ancak, üroloji uzmanının dediği gibi taş değil de başka bir nedenle de olmuş olabilir. Bu durumda, eşlik eden herhangi bir şikayet varlığı, tansiyon yüksekliği, ayaklarda şişlik, idrarda kan hücrelerinin varlığı, idrar miktarında azalma, şeker hastalığı, ya da böbrekle ilgisi yokmuş gibi görünen başka hastalıkların varlığı ya da yokluğu, kreatinin ve üre gibi böbrek testlerinin sonuçları önem taşımaktadır. tekrar geçmiş olsun. Yukarıda anlatmaya çalıştığım ek sorunlardan biri ya da birkaçı varsa, belki başka bir hastaneden daha erkene randevu almanız uygun olabilir.

17 Aralık 2018 11:40