KM
Soru Sahibi
4 Kasım 2021 22:20

İdrarda Köpükler ve Kanda BUN yüksekliği

Hocam selamlar. 196 boy 110 kilo 21 yaşında erkeğim. 2 aydır yaşadığım köpüklü idrar sorunu yüzünden bir ürologa başvurdum. Kan, idrar tahlili sonuçları: Glukoz: 92 (referans 70-105) Kan üre azotu 28 (referans 6-20) GFR: 107 İdrar Renk: Sarı (referans açık sarı) Görünüm: Berrak Dansite: 1,015 İdrar pH: 5 Protein: Negatif İdrar glukoz: Negatif Bilirubin: Negatif Üroblinojen: Negatif Keton İdrar: Negatif Nitrit: Negatif İdrar Eritrosit: Negatif İdrar Lökosit: Negatif İdrar Mikroskobisi: Her sahada; nadir lökosit görüldü. Bu sonuçlar üzerine ürolog, idrarımda iltihap olduğunu belirterek ROXIN 500mg reçeteledi. Fakat ben idrarımda köpük dışında yanma, ağrı gibi sıkıntılar yaşamadığım ve tahlillerin enfeksiyonla bağlantısını çözemediğim için antibiyotiği kullanmakta kararsızım. Belirtmek istediğim bir diğer husus üre azotu yüksekliği kafama takıldı. Çocukken böbreğime ani bir acı saplanır ve hemen sonrasında kan işerdim. 19 yaşımda penisilin alerji yapana kadar 5 ila 6 sene deposilin 1.2 kullandım ve böyle bir sorun yaşamadım tekrar. Acaba bu son 2 aydır idrarımdaki köpüklenmenin ve üre azotundaki yükselmenin sebebi çocukluğumda yaşadığım bu durum olabilir mi? Başka hangi tetkikleri önerirsiniz veya endişe etmem gerekiyor mu?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ali Başçı
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Bana bildirdiğiniz tetkikler normal. Nefrolojik bir sorun yok en azından . Bir üroloğa gidebilirsiniz İyi günler

5 Kasım 2021 16:45
KM
Soru Sahibi

Hocam selamlar. Hala köpüklü idrar problemim devam ediyor. Bir nefrolog'a göründüm ve birtakım tahliller yaptı. Sonuçlarda problem olup olmadığı hususunda kafam karışık. Tansiyonum ve şekerim normal. İdrar kültürü negatif çıktı, tam kan sayımında MCV alt sınırda, MONO üst sınırda çıktı diğerleri temiz. Kolesterol, HDL ve LDL normal. Kan üre normal. Trigliserid 223 çıktı (referans maksimum 200) CRP 0,83 çıktı (referans maksimum 0,5) kan sodyum, potasyum ve kreatinin normal. İdrar kreatinin 81,21 mg/dL çıktı fakat referans değer göstermiyor. Albümin/Kreatinin (Spot İdrar) 0,92 mg/dL çıktı bu da normal görünüyor. Mikroalbümin (idrar) 0,92 mg/dL ve spot idrar mikroalbümin 11,32 mg/dL normal çıktı. Köpüklü idrardan endişe etmeye devam etmeli miyim? Problem olur mu bu? Teşekkür ederim.

4 Aralık 2021 03:19
Prof. Dr. Ali Başçı
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Köpüklü idrar protein içeren idrar olarak düşünülebilir ama sizin idrarınızda proteinüri yok. Dolayısyla üzerinde durulacak bir şey yok demektir. İyi günler

7 Aralık 2021 17:57
Prof. Dr. Ali Başçı
Prof. Dr. Ali Başçı Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Yazar toplam 7174 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tahlil Sonuçları Prof. Dr. Ali Başçı
Tahlil Sonuçları Prof. Dr. Ali Başçı
Böbrekte kist Prof. Dr. Ali Başçı
Böbrek nakli kreatinin Prof. Dr. Ali Başçı
Böbrek hastalığı Prof. Dr. Ali Başçı
Nefroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube