SY
Soru Sahibi
17 Temmuz 2019 09:40

İBS- Huzursuz Bağırsak Sendromu

Merhaba hocam, hem kr erozotiv gastritis+ bulbitis hem de huzursuz bağırsak sendromu olan biriyim. Esom 40 mg mide koruyucu kullanıyorum.Buara özellikle akşama doğru ve gece uyumaya yakın (24:00-01:00) aşırı mide ağrım oluyor. Gün içinde çok az ağrım olsa da akşam yemeğinden sonra (19:00-20:00) mide ağrısı şikayetlerim artarak gece had safhaya geliyor. Koreon *** *** ** UI sabah öğle akşam yemek aralarında alıyorum decitel de yine üç kez aç karnına ancak buara mide ağrıma katlanamıyorum geceleri. Böyle ibs'nin şiddetli ağrı dönemlerinde ne yapmalıyım özellikle kahvaltı ve akşam yemeğinde. Birde ibs kaynaklı mide ağrısı için hangi ilacı kullanmam gerek bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Dahiliye - İç Hastalıkları

İBS DE ÖNCELİKLE SIBO İNCE BARSAKTA BAKTERİYEL AŞIRI ÇOĞALMA VAR MI BU SORGULANMALI TED VE DİYET ONA GÖRE DÜZENLENMELİDİR. IBS DE AGRILARA YÖNELİK OLARAK VERDİĞİMİZ İLAÇLAR MAALESEF COK KISA SURE İŞE YARAMAKTADIR. ONUN İÇİN SONUCA DEĞİL SEBEBE YÖNELİK TEDAVİ PLANI OLUŞTURMALIYIZ.

19 Temmuz 2019 18:02
SY
Soru Sahibi

Hocam peki ben mide doktoruma gidip bu sorgulamayı ona nasıl teklif etmeliyim yani ne talep etmeliyim? Bana doktorum şikayetlerime bakarak ibs dedi. Çölyak kan testi sonucunda bi şey çıkmamıştı yani. Buarada son üç gündür tribudat forte 200 mg ile deciteli günde üç kez aç karnına alıyorum yemek arasında da kreon enzim hapını içiyorum ve mide ağrımda bir tık azalma oldu. Sebebi ne sizce yani tribudatı daha önce gastrit tedavimde doktorum önermişti ancak son zamanlarda tek başına etki etmeyince dicetel tribudat forte ve kreon kullanınca bir tık azaldı mide ağrım. Tribudat benim durumumda olan birinin hangi rahatsızlığına bir tık iyi gelmiş olabilir? Akşama doğru artan mide ağrılarım ve hazımsızlık hissimi bir tık azaltacak etkisi oldu hocam.

19 Temmuz 2019 21:32
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Dahiliye - İç Hastalıkları

Fonksiyonel tıp bakış açısına sahip bir doktkorla görüşmeniz gerekiyor.

21 Temmuz 2019 12:54
SY
Soru Sahibi

Yardımınız ve cevabınız için teşekkür ederim hocam Eskişehir için bu bakış açısına sahip önerebileceğiniz bir doktor tavsiyeniz varsa çok sevinirim.

21 Temmuz 2019 23:40
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Dahiliye - İç Hastalıkları

maalesef eskişehirde tanıdğım bir hekim yok.

26 Temmuz 2019 13:44