ÇM
Soru Sahibi
23 Mart 2023 19:57

HYB pilori

hocam saygılar.2 yıl kadar önce mide ağrısı için endoskopi olmuştum.patoloji sonucunda HP+++inflamasyon ++aktivasyon++ atrofi(-) i/m( - )çıkmıştı.4 lü atntibiyotik tedavisi verildi ancak o zaman başka hastalıklarım vardı ve kullanamadım .yaklaşık 2 yıldır rahatsızlığımda yoktu.ancak son 10 gündür şişkinlik hazımsızlık vb gibi mide rahatsızlıklarım nedeniyle bugün aynı ilaçları tekrar doktorum yazdı (lansor,largopen,macrol,bizmut).sorum A.) 2 yılda bu HP atrofi veya İ/M ye dönüşmüş müdür? B.)bu ilaçlar yeterli midir? tekrar endoskopi olmalı mıyım?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Merhaba, HP için doktorunuzun verdiği ilaçlar çok iyi, mutlaka kullanın. Sonrasında şikayetleriniz devam ederse tekrar endoskopi yapılır ve o zaman söylemiş olduğunuz atrofi ve İM durumlarının olup olmadığı anlaşılır. Endoskopik biopsi dışında bunu anlamanın bir yolu yoktur. Bu dönüşüm 2 yılda olmuş mudur sorunuza cevap veremem çünkü bu hiç belli olmaz ne kadar zamanda olacağı. Şİmdi ilaçları kullanmanız ve daha sonraki takipler yeterlidir.

24 Mart 2023 12:18
ÇM
Soru Sahibi

hocam lütfettiniz cevapladınız ,son olarak bu ilaçların ilk dozunu attım lansor aç diğerleri tok olarak doğrumu kullanıyorum? bir de bu bizmutu çiğnemeden suyla yutsam zararı olur mu?bu ilaçlar mide bulantısı yapıyor ilave motillium kullansam zararlı olur mu tavsiyenize ihtiyacım var.

24 Mart 2023 13:40
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

evet kullanım şekli doğrudur, bizmutu 4 parçaya bölüp yutabilirsiniz, bulantı yaptığı doğru ama sabır biraz; motilium kullanmayın zaten yeterince fazla ilaç var bence.

24 Mart 2023 15:47
ÇM
Soru Sahibi

hocam çok teşekkür ederim .bugün 2.gün ilaçlaın .bulantıyı falan önemsemiyorum ama su gibi ishalim..reflör kullanmaya başladım mide guruldayıp duruyor..sıvı takviyesi alıp tedavim bitene kadar dayanmak istiyorum...ishal ve mide guruldaması için çok eskiden dicetel verilmişti kullanayım mı yoksa ağır mı gelir hocam..?

25 Mart 2023 10:58
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Dicetel kullanmayın bol sıvı alın.

27 Mart 2023 09:26
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 217 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hocam cevaplarsanız sevinirim Op. Dr. Can Türek
Hocam cevaplarsanız sevinirim Op. Dr. Can Türek
Hiatal yetersizlik-barret Op. Dr. Can Türek
Halsizlik Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Mehmethan Cihan
Dr. Mehmethan Cihan Genel Cerrahi
Op. Dr. Osman Jafarlı
Op. Dr. Osman Jafarlı Genel Cerrahi
Doç. Dr. Hasan Çantay
Doç. Dr. Hasan Çantay Genel Cerrahi
Op. Dr. Bahaeddin Topkan
Op. Dr. Bahaeddin Topkan Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube