ŞÜ
Soru Sahibi
31 Mart 2012 01:20

HPV

merhaba hocam, geçen yaz makat kısmında iki adet küçük siğil fakkettik ve jin.dok. bunları yaktı...smear testlerini siğil öncesinde de sonrasında da her yıl yapritiyordum/um ve temiz çıkıyor...doktor hpv tiplemesine gerek yok dedi...bu arada sezeryan ile dogumda yaptim... benimsorularım şunlar; *bu siğiller tekrarlarmı,tekrar etmemesi için önlem olarak ne yapabilirim *bazen ağzımda da aft gibi yada kırmızımsı yaralar çıkıyor ağızda hpv olabilirmi,nasil teşhis edilir? *1 yaşında oğlum var bi şekilde ona bulaşabilirmi,(ağzda varsa eger öpünce bulaşırmı-yada klozete oturunca bulaşirmi) *eşimde siğil yok ama onda da hpv olabilirmi,birbirimize sürekli bulaştiriyor olabilirmiyiz *bağışıklıgımıı güçlendirici hangi takviyeleri önerirsiniz direkt isim yazarsaniz çok memnun olurum mesela solgar ın ürünlerini öneriyrmusunuz? *kanser riskim varmi-aşı yaptırmalımıyım bulundugum yer de maalesef jin.dr yokk ve merkeze çok uzak bir yerdeyim,ancak yazın büyük şehirde tekrar konrol olabilirim teşekür

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Macit Arvas
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

TEKRARLAYABİLİR. EİNİZLE BİRBİRİNİZE BULAŞTIRABİLİRSİNİZ. ÇOCUĞUNUZA BULAŞTIRMAZSINIZ. SİĞİL VİRÜSÜ KANSER YAPMAZ, ANCAK YANINDA DİĞER VİRSLER DE VARSA RİSK FAKTÖRÜDÜR. RUTİN SMEARLERİNİZİ YAPTIRIN. AŞI ŞU AN İŞE YARAMAZ. BULAŞMADAN ÖNCE YAPMAK GEREKİR.

4 Nisan 2012 15:15