uo
Soru Sahibi
23 Ekim 2019 11:42

Hocam yardımcı olur musunuz?

Hocam merhaba 33 yaşındayım,17 ay önce endoskopi yaptrımıştım sonucum şöyle;Antrumdan (Ş:1) ve korpustan (Ş:2) biyopsileri alındı.Pilor formedir.Bulbus forme,mukozası normaldir.Duedonum 2.segment mukozası normaldir.TANI kısmında ise 1.Endoskopik Eritematöz Antral Gastrit yazıyor.) daha sonrasında biyopsi raporumda yazanlar ise Antrumda orta derecede mononükleer hücre ve hafif derecede polimorf nüveli lökosit infiltrasyonu, lenfoid agregat, orta derecede intestinal metaplazi; korpusta yüzeyel hafif mononükleer hücre infiltrasyonu izlenmiştir. Her iki biopside toluidin blue ile helikobakter pylori saptanmamıştır.Doktorum sıkıntılı bir durum yok 3 yılda bir endoskopi olacaksın dedi,başka bir gastroentologda hiç önemsemedi,çoğu kişide var önemli değil dedi,Hocam bu intestinal metaplazi internetten araştırdığımda çok korkuttu beni daha yaşım 33 içkim yok sigaram yok sağlıklı beslenmeye dikkat ederim nerden çıktı bu,ben 10-15 yıl içinde kanser olabilir miyim?yakın derece akrabalarımda kanser öyküsü yok,çok kafama takıyorum her an aklımda midemde az gaz olsa metaplazi ilerledi mi acaba diyorum,halbuki midem o kadar sıkıntı çıkarmıyor bana,lütfen yardım edin hocam gereksiz yere mi kuruntu yapıyorum yoksa ciddi bir rahatsızlık mı bu?metaplazisi olup ömür boyu kansersiz yaşayıp ölenler var mı?

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Gastroenteroloji takibi ve 2-3 yılda bir endoskopi yeterli olur. geçmiş olsun

23 Ekim 2019 14:38
uo
Soru Sahibi

hocam patoloji sonucum çıktı 21 ay önceki endoskopide antrumda intestinal metaplazi çıkmıştı miktop yoktu şimdi yeniden endoskopi yaptırdım bu seferde şunlar yazıyor( ANTRUM: aktivasyon(-),kronik inflamasyon(++) intestinal metaplazi (-),atrofi (-), lenfoid agregat(+),helikobakter plori(++) KORPUS aktivasyon(-),kronik inflamasyon(+),intestinal metaplazi(-), atrofi(-), lenfoid agregat(-) helikobakter plori(+) Hocam geçen sefer metaplazi olup şimdi olmamasını sordum gastroloji hocama olabilir yenilemiş kendini geri dönmüş dedi olabiliyor mu böyle?birde helikobakter için 2 hafta antibiyotik tedavisi verdi raneks ve alfoxil birde flagyl 1 ayın sonunda gaytada HP bakılacak dedi,ben 2 yıldır metaplazi için stres yapıyordum şimdi o geçti mi yani?Tekrar endoskopi olmama gerek yok mu?

8 Şubat 2020 22:27
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Biyopsi alınan yere göre değişir. Gerileyebilir, ama 3 ay bunun için kısa bir süre. Besinlerinize dikkat etmelisiniz.

10 Şubat 2020 17:42
uo
Soru Sahibi

Hocam 3 ay değil ilk endoskopinin üzerinden 21 ay geçti,yani metaplazi olabilir mi hala midemde?

10 Şubat 2020 22:37
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Azalmış olma ihtimali var. Veya biyopsinin farklı bir yerden alınmış olma ihtimali var, her durumda takip edilmeye devam etmelerini öneririm

14 Şubat 2020 22:50