AS
Soru Sahibi
9 Mayıs 2024 23:46

Hocam merhaba

Hocam merhabalar Babamın kafasında karıncalanma şikayeti vardı ve bu rutin hayatını aşırı derecede etkiliyordu bunun için MR çektirdik MR sonucunu size yazıyorum. *Posterior fossada sisterna magna varyatif olarak geniştir.* Serebellar hemisferler olağandır. Bulbus ve pons morfoloji ve sinyal özellikleri olağandır. Mezensefalon düzeyinde serebral pediküller ve tektal plak normal olarak izlenmektedir. Akuadukt akımı korunmuştur. Uçüncü ve lateral ventriküller yaşla uyumlu genişliktedir. Orta hatta yer değiştirme görülmemektedir. *Her iki serebral hemisferde ılımlı atrofi bulguları gözlenmiştir.* *Her iki serebral hemisferde beyaz cevherde fazekas tip 1 T2 hiperintens odaklar izlenmiştir.* Bilateral bazal ganglionlar ve talamuslar normaldir. Korpus kallosumun kalınlık ve sinyal özellikleri olağandır. Hemisferik sulkus ve fissürler yaşla uyumlu genişliktedir. Sella ve parasellar oluşumlar olağan olarak izlenmektedir. Majör vasküler yapılar sinyalsiz olarak izlenmektedir. Orbital oluşumlar ve mastoid hücreler olağandır. Bilateral paranazal sinüs havalanmaları olağandır Kranial kemik yapılar normaldir. Mr sonucumunuzu yorumlayabilrseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Fatma Ece Çetin
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

GEÇMİŞ OLSUN. MRG NİZDE ANLAMLI BİR PATOLOJİ GÖRÜNMÜYOR. ŞİKAYETİNE YÖNELİK MUAYENE BULGULARI VE OLSAI NEDNELER AÇIISNDAN DEĞERLENDİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. GEÇMİŞ OLSUN

11 Mayıs 2024 13:57