ab
Soru Sahibi
4 Ekim 2018 20:08

Hocam lütfen cevabınızı bekliyoruz

Hocam merhabalar babam böbrek kanseri sonrası kemik metastazı yaşıyor ilk kesinlikle babanınızın durumu kötü ped çeksek bile boşuna iyi çıkmaz dediler geçen hafta çektik sonuç bunlar değerldiriseniz çok seviniriz teşekkür ediyoruz Abdomen & pelvis: Bağırsak anslarında fizyolojik olarak değerlendirilen yoğun artmış 18F-FDG tutulumları mevcuttur. Sol böbrekte patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemektedir. Sağ böbrek operasyon sekonder izlenmemektedir. Kas-iskelet sistemi: Kalvaryumda multiple odakta (SUVmaks: 7.3; bir önceki incelemede 8.1), mandibula sağ kondilinde (SUVmaks: 5.4; bir önceki incelemede 8.9), C2 (SUVmaks: 3.5; bir önceki incelemede 9.1), C Yorum: T7-8-9 ve sağ iliak kemik sakroiliak eklem komşuluğunda metastatik lezyonlarda güncel incelemede patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemektedir. İskelet sistemi diğer alanlarında birkaç adet yeni metastatik lezyon çıkmakla birlikte genel anlamda metastatik lezyonların metabolik aktivitesinin azaldığı dikkati çekmektedir. Her iki akciğerde tanımlanan retikülonodüler dansite artım alanları ve buzlucam dansitesi alanlarının öncelikle RT’ye sekonder değişiklikler ile uyumlu olduğu düşünülmüş olup, klinik korelasyonu önerilir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, böbrek kanserinde PETCT'nin değerlendirmesi çok zordur, çünkü hastalık aktivitesi ile her zaman korele olmayabilir. Mevcut PETCT'de çok sayıda kemik metastazı var gibi görünmekte. Ancak en doğru yorumu sizi takip eden doktorunuz yapacaktır. Geçmiş olsun.

4 Ekim 2018 23:15