YH
Soru Sahibi
16 Mayıs 2007 00:00

Hocam, 2004 yılında öğrendiğim Aktif Kronik Hepatit B tedavisini sürdürüyor

Hocam, 2004 yılında öğrendiğim Aktif Kronik Hepatit B tedavisini sürdürüyorum. 9 ay interferon+lamivudin 100 mg tedavisi gördükten sonra Hbe Ag negatif ve anti Hbe Ag pozitif, HBV DNA negatif oldu. Tedavi sürerken AST, ALT, GGT, WBC, PLT, AFP ve hemen hemen tüm kan sayımlarım anormaldi. Tedavi bittikten sonra düzeldi. Tedaviye başlarken fibrozis skorum 3, kontrol biyopsimde 5 oldu. Son biyopsimde morfolojik bulgular taşıyıcı, örnekler kırpıntı şeklinde idi. Yorum? Halen zeffix 100 kullanıyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Abdulkadir Yıldırım
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Öncelikle geçmiş olsun. İnterferon dozunu ve haftada kaç gün kullandığınızı belirtmemişsiniz ama kan değerlerinizin anormal çıkması interferon tedavisine bağlıdır. Bu aşamada önemli olan Lamivudine tedavisine direnç gelişip gelişmemesi olacaktır. HBV-DNA değerlerinizin negatif çıkması şu anda bir direnç olmadığını göstermekle beraber her an direnç gelişebilir. Bence direnç yönünden araştırma yapılmasını tavsiye ederim. Sağlıklı günler...

16 Mayıs 2007 00:00