GE
Soru Sahibi
3 Şubat 2019 02:43

Henochschonlein

hocam merhaba. yaklasik 1.5 ay once ayak ve ayak bileklerimde daha yaygin olmak uzere dokuntuler cikti. ust bacak ve kalcaya yakin bolge nadir. avuc ici ve kol dirsekleri nadir. avuc icindekiler cok kucuk igne ucu gibi. cildiye krem verdi fucicort. surunce kasinti yapiyordu biraz bende kasidim sonra daha kotu oldu. sonra yine gittim vaskulit olabilir dediler. biyopsi lokositoklastik vaskulit olarak yorumlandi. ozamanlar kan tahlilleri ve idrar gaita temizdi. bu arada prednol baslandi. romatoloji henoch schonlein gibi dedi takip edicez dedi. kan tahlilleri iyi ama idrarda 2+ eritrosit, 1+ protein goruluyor bu ara. doktor prednolu 4 mg ye dusurdu ama avuc iclerimde deri altinda dokununca batan deri altinta toplu igne basindan biraz buyuk dokuntuler artti hocam son bir haftadir. ayaklarimdaki buyuk dokuntuler duzeldi ama bu ara yine igne batmasi gibi batmalar oluyor ara ara. sanki tekrar cikacakmis gibi. birde elimdeki dokuntuler sabahlari acimiyor aksam olunca yenileri cikiyor ve batiyor. teshis ve tedavi dogru mu hocam. tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Prednol dozunuz belki biraz düşük kalmış gibi düşünülebilir. Ancak sonuçta hekiminiz, sizi kortizondan korumaya çalışmış. Gayet doğru bir yaklaşım sergilenmiş

6 Şubat 2019 03:09