GE
Soru Sahibi
1 Mayıs 2020 19:40

Henoch schonlein purpura

Hocam merhaba. 15 ay önce Henoch schonlein tedavisi almaya başladım. baslarda sadece prednol idi. sonra böbrek tutulumu gerçekleşti imuran başlandı ve cozaar. prednol son 7 aydir 2 mg kullanıyorum. imuran 1 yıl boyunca 3x1 50 mg kullandim, iki aydir 2x1 50 mg kullanıyorum. cozaar da 1x1 50 mg devam ediyorum. tansiyonum düşük ama böbrek için kullanmamı söyledi doktorum. hocam uzun suredir döküntü yok. 24 saat idrar proteinuri son 6 aydır 100 mg/gün altında seyrediyordu. en son bir buçuk ay önce 84 mg/gün idi.Fakat hematuri devam ediyor. hocam son bir haftadır dışkılama esnasinda kanama oluyor. tuvaletimi yapıyorum akabinde kanlı pıhtı akıyor. iltihaplı bir akıntı gibi kanlı ishal gibi. karin ağrım da oluyor. ilaçlarla alakalı olabilirmi hocam. Gastroentorolojiye gittim hafta basinda. tahliller yapti. . EOS% 8.8; EOS# 0.52 biraz yüksek çıktı hocam. diğer hemogram ve biyokimya normal. WBC 5.67; RBC ve hgb normal. Gaita kan pozitif. Idrar eritrosit 2+, protein/kreatin 113 mg. Doktor flagyl 500, cipro 500 ve procto gylvenol fitil verdi gecmezse kolonoskopi dedi. Hocam ne düşünüyorsunuz? Hsp gis tutulumu olabilirmi? Ya da baska birsey olabilirmi? 36 yaşındayım. Ogretim uyesiyim. Tesekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

HSP GIS tutulumu düşünmüyorum çünkü kanama tipiniz ve kliniğinizin diğer kısımları uymuyor. Şimdi gördüm, galiba kolonoskopi de yaptırarak durumu öğrenmişsinizdir

29 Mayıs 2020 22:59