IC
Soru Sahibi
17 Kasım 2019 18:36

Hareket kısıtlılığı

Hocam bu son emarım SOL DİZ MR İNCELEMESİ; İşleme 3 Tesla ünitede gerçekleştirilmiştir. İşlem sırasında PD-TSE-FS sag/cor/tra, T1W-TSE- Sag sekanslar alınmıştır. Patella özellikle aksial plan kesitlerinde femoral oluk proksimalinde seçilmektedir. Medial femoral kondiler hipoplazi dikkati çekmektedir. Ancak inceleme alanına giren kemik yapıların kortikal-medüller sinyal dağılımı doğaldır. Tibiofemoral ve patellofemoral eklem kıkırdağı bütünlüğünü korumaktadır. Bu bulgu özellikle kıkırdağa yönelik elde edilen T2 STAR sekansında net olarak seçilmektedir. Medial menisküs posteriorunda punktat intrameniskal yüksek sinyaller grade I dejenerasyon ile bağdaşmaktadır. Lateral menisküs doğal form ve sinyal intansitesinde izlenmiştir. Anterior ve posterior krusiat ligamanlar ile quadriceps ve patella tendonları bütünlüğünce izlenmiştir. Koronal plan kesitlerinde medial ve lateral kollateral ligamanlar ile iliotibial bant bütünlüğünü korumaktadır. Aksiyal plan kesitlerinde medial ve lateral patellar retinakulumlar bütünlüğünce izlenmiştir. Eklem aralığında suprapatellar bursaya uzanım gösteren effüzyon seçilmektedir. İnfrapatellar yağ planı serbesttir. Popliteal fossaya ait özellik saptanmamıştır.SONUÇ: • Patella özellikle aksial plan kesitlerinde femoral oluk proksimalinde seçilmektedir. Medial femoral kondiler hipoplazi dikkati çekmektedir. Ancak inceleme alanına giren kemik yapıların kortikal-medüller sinyal dağılımı doğaldır. Tibiofemoral ve patellofemoral eklem kıkırdağı bütünlüğünü korumaktadır. Bu bulgu özellikle kıkırdağa yönelik elde edilen T2 STAR sekansında net olarak seçilmektedir. • Medial menisküs posteriorunda punktat intrameniskal yüksek sinyaller grade I dejenerasyon ile bağdaşmaktadır. • Eklem aralığında suprapatellar bursaya uzanım gösteren effüzyon seçilmektedir. Tanınız nedir hocam tam olarak

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ozan Akca
Ortopedi ve Travmatoloji

Muayeneniz ile beraber MR ımızı değerlendirmek daha doğru olur geçmiş olsun.

17 Kasım 2019 20:16