18 Şubat 2014 12:28

gözlerimi hayata açmak istiyorum.

merhaba... kendimi bildim bileli algılama ve kendimi ifade etme yeteneğim çok zayıf. bir grup ortamda veya bir başkası ile karşılıklı bir konuşmada hep pasif kalıyorum. tartışmalarda yenik düşüyorum. kendimce bunu zeka geriliği diye tanımlıyorum. bu rahatsızlığımı düşünüp üzerinde durdukça içim içini yiyor... Dünyada yaşanan, olan biten onca şeye rağmen arkadaşlarla görüşmelerimde, karşılıklı konuşmalarımız sırasında söyleyecek bir şey bulamamam oldukça komik ve acınası bir durum. arkadaşlarımın, sevdiğimin sessiz-suskun duruşumdan sıkılmalarından çok utanıyorum artık. iki kelimeyi bir araya getirip bi cümle kurmada zorlanmaktan sıkıldım, utanıyorum artık. izlediğim bi filmden, okuduğum bir parçadan ve ya bi kitaptan bir ana fikir elde edememekten utanıyorum artık. kelime haznem oldukça zayıf ve geliştiremiyorum. konuşma ve algılama kabiliyetimi güçlendirip özel hayatımı özgürce yaşamak istiyorum. bunu okuduğum onca kitaplarla bile geliştiremiyorum. ne yapmalıyım? böyle doğdum diye böyle mi kalacağım? ve en çok merak ettiğim sorulardan biri; böyle bir şikayetle karşınıza çıkan oldu mu?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Bazi insanlar mizaç gereği diğerlerine göre daha dışadönük, bazıları da daha çekingen ve içe kapanık olabilir. Herkes kendini aynı rahatlıkla ifade edemeyebilir. Bu olağan birşeydir. Sizin durumunuzda ise anlattığınız kadarıyla çekingen olmak sosyal ilişkilerinizi kısıtlayıcı ve özgüveninizi zedeleyici bir hal almış, sizin için bir probleme dönüşmüş, bu durumdan rahatsızlık duyuyorsunuz. Ancak şunu bilmenizi isterim ki bu sadece sizin yaşadığınız bir problem değil, oldukça sık karşılaşılan ve düzenli terapiyle aşılacak , sosyal fobi dediğimiz bir tablo. Yaşadığınız bu durumun algılama kabiliyetinizin veya kelime haznenizin yetersizliğinden olmadığını bilin, kaldı ki anlattıklarınızdan , kendinizi geliştirmek için çaba harcadığınızı anlayabiliyorum . Eminim ki kendinizi ifade edebilecek kapasiteye sahipsiniz ancak yaşadığınız kaygılar size engel oluyor , bu nedenle çözüm kitap okumak değil, kaygılarınızla başa çıkabilmeyi öğrenmekten geçiyor. Bu noktada kendi çabalarınız yeterli olmayabilir, bu yüzden mutlaka bir psikoterapiste başvurup düzenli psikoterapi almalısınız.

18 Şubat 2014 14:37