DP
Soru Sahibi
20 Mart 2019 23:46

Gözenek Tedavisi

Değerli hocam size sorum olacak. Yanlış temizleyici dolasıyl yüzümü kaplayan kontakt dermatit oldu. Doktor Stafine Cort krem verdi sivilceler gitmişti daha sonra yine yüz temizleyici hüsranına uğradım ve tekrar alnımda kontakt dermatit oldu. Yine Stafine Cort verildi krem iki ay arayla 15'şer gün kullanıldı yani. Farkettimki alnımı kaplayan gözenekler oluşmuş kırışıklık ve aniden kızarmalar.. Çevrem 'cilt atrofisi oluşmuştur' diyerek tedirgin etti beni. Hocam 2 ay arayla 15'şer kullanım ciltte atrofi yapar mı lütfen yardımcı olsun. Atrofinin tedavisi yokmu bu ice pick görünümlü gözeneklerim sistemik retinoid tedavisiyle tamamen geçer mi yoksa atrofi kalıcımıdır.

2 cevap
Cevaplar (2)

atrofi yapabilir ancak böyle kısa süreli kullanımlarda atrofi genellikle geçicidir

21 Mart 2019 02:03
DP
Soru Sahibi

Peki hocam Az süreli kortizonlu kremi kullanımda atrofinin geçmeme ihtimali var mı. Sistemik retinoid tedavisi ile geçebilir mi. İnce çizgiler oluştu alnımda geçermi cevaplarsanız çok sevineceğim :(

23 Mart 2019 19:28

durumunuz yakından incelenmelidir

24 Mart 2019 01:13