YF
Soru Sahibi
15 Eylül 2019 19:45

Göz hiv hepatit c

Hocam sitede çocuk parkında 1 2 damla kan gördüm.Başta kardeşimi koruyayım diye düşünüp <%5hidrojen peroksit içeren klorsuz çamaşır suyu döktüm üzerine.Ayağımla köpürtürken gözüme geldi.Hiv ya da hepatit c bulaşması mümkün mü?Şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mustafa Hatipoğlu
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Teorik olarak mümkün. Zarflı virüsler bir haftaya kadar kuru ortamda bulaş riski oluşturabilir. gözünüze şıçramış metaryalda tabii kan mı yoksa döktüğünüz kimyasal dezenfektan mı bilmiyoruz. süre ne kadar bilmiyoruz. tüm bunlar riski belirlemek açısndan güçlük oluşturuyor. bununla birlikte 1998 den beri çocuklar rutin hepatit b için aşılanıyor. hıv ülkemizde halen o kadar yaygın değil. hepatit c ise etkin tedavisinin bulunması ile dünyadan silinmesi konuşuluyor. geçmiş olsun.

16 Eylül 2019 11:00