YM
Soru Sahibi
6 Nisan 2020 21:15

Göğüs ağrısı

Merhaba sayın hocam. Babam 17 gün önce başlayan kuru öksürük, göğüs ve bazen sırt ağrısı, çok aşırı olmayan gece terlemesi şikayetleri ile göğüs hastalıkları uzmanına başvurdu. Akciğer röntgeni, kan tahlilleri ve ekg çekimi neticesinde doktor bronşit dedi ve antibiyotik verdi. 4 gündür ilaçlarını kullanıyor ancak şikayetleri devam ediyor, göğsü ağrıyor, bazen sırtı ağrıyor, öksürüyor, gece terliyor, halsizlik de mevcut. Biraz da zayıfladı. İştahsızlık yok. Ateşi yok. Babam 50 yaşında ve sigara kullanmıyor. Hocam mevcut tabloyu ağır bir bronşit açıklar mı? Şikayetlerinin geçmesi için ilaçlarının bitmesini mi bekleyelim, yoksa tekrardan hastaneye başvurulup ek tetkikler mi yapılması gerekiyor? Şikayetlerinin başlamasından 13 gün sonra gittik geç kaldığımız için ağır seyrediyor olabilir mi? Hocam tüberküloz, akciğer kanseri vs ağır durumlardan endişe ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kürşat UZUN
Göğüs Hastalıkları , Yoğun Bakım (Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım )

Akciğer filmini gönderebilirmisiniz. Geniz akıntısı varmı, hırıltılı solunum varmı son bir ayda kaç kilo verdi. Nefes açıcı kullsnıyormusunuz

8 Nisan 2020 17:22
YM
Soru Sahibi

Akciğer filmi malesef bizde mevcut değil hocam. Doktor geniz akıntısı var demişti. Hırıltılı solunum yok, nadiren nefes açlığı yaşıyor. Antibiyotiklere başlayalı 6 gün oldu, şikayetleri devam ediyor. Toplam 3 kilo verdi. Hocam doktorumuz kovid tablosu değil dedi, test yapılmadı ancak böyle bir durum olabilir mi? 19 gündür rahatsız, aynı evde 4 kişi yaşıyoruz, bizde şuana kadar herhangi bir sorun yok. İlginize çok teşekkür ederim hocam.

8 Nisan 2020 17:39
Prof. Dr. Kürşat UZUN
Göğüs Hastalıkları , Yoğun Bakım (Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım )

Covid değildir. Antibiyotik 10 gün kullanın geçmiş olsun

8 Nisan 2020 19:02