.U
Soru Sahibi
26 Kasım 2014 17:23

Genetik mutasyon hakkında bilgi

merhaba hocam , uzun zamandır aklıma takılan bişeyi sormak istiyorum ; kanserin genetik rolünü arastırıyorum edindiğim bilgilere göre kalıtsal yani anne baba yoluyla oluşan genlerden dolayı oraya cıkan kanser ve sonradan cevresel faktörlere göre oluşan mutasyon sonucu ortaya cıkan kanser var ve kanserlerin yüzde 90 ı kalıtsal değil . Hocam sorum şu , kanserlerin coğu sonradan olan mutasyonlarla oluşuyosa bunları engellemenin yolu var mıdır kanseri sadece ailesel yatlınlığa indirgemenin yolu var mıdır? Kafamı karıiştıran şey şu ararstırmalarımda sadece kanserin yüzde 40 ı önlenebilir diyor fakat kanserlerin yüzde 90 kalıtsal değil sonradan cevresel faktörlerle oluşuyo ozaman neden sadece yüzde 40 engellenebiliyor. Biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir

4 cevap
Cevaplar (4)

Kansere erken donemde yakalanildiginda tedavi edilwbilir ileri donemde pek cok gen ve cevresel etki ise karisir genel olarak kanserlerin % 5-10 arasinda alesel oldugunu biliyoruz ama cogunlugi sporadik denilen turde genetik degisiklikler ise mutlaka her kanserde ortaya cikar

26 Kasım 2014 22:51
.U
Soru Sahibi

Peki hocam kanserde genetik değişikliklerin oldugunu biliyoruz sporadik kanserde ailesel bi durum yok genlerin sonradan mutasyona girmesiyle oluşuyo diye biliyorum bunun sebebi nedir sporadik kanser önlenebilir mi ?

27 Kasım 2014 00:02

sevgili ugur buna neden olabilecek cesitli etkenler var biz fiziksel kimyasal viral diyoruz UV isigi, X isini gibi ajanlar kanserojen ajanlar, sigara, ozellikle bazi madde maruziyetleri (asbest) Hepatit B virusu C virusu ; HPV gibi virusler diyette bazi maddeler sorumlu tutuluyor sonuc olarak kanser cok asamali karmasik bir surec genler ilk basta ortada ya da sonda dahil olabiliyor ilk basta dahil olursa tedavide belirtec olarak kullaniyoruz son asamada cikanlari tedaviye cevapta olcuyoruz gibi...

1 Aralık 2014 16:23
.U
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam cevremde üst üste bi kaç kişide kanser göründüğü için tedirginlik ve açıkcası biraz korku oldu oyuzden arastırma yaptım kendi olanaklarımla ve tam anlamıyla kanserden korunamayacagımız sonucunu gördüm hocam son sorum bu dogrumudur hocam yani sigara alkolden uzak durmak sağlıklı yaşamak vs bunlar yapıldıgında dahi kanserden korunmak tam anlamıyla mümkün değil mi

3 Aralık 2014 00:09

kanserin gelisimi cok faktorlu ve cok genli bir ozellike gostrmekte oldugunu soylemistim biz degistirebilecegimiz konularda ellimizden geleni yapmammiz yeterli diyet, calistigimiz ortam gibi ama bunu surekli problem yaparsaniz psikiolojinizi bozma riskiyle de karsi karsiye gelirsiniz dilersen bu konularda daha fazla arastirma yapma KESINLIKLE televizyon bilgileriyle hareket etme bir hekim ile yuz yuze gorus dilersen gazi univ gel konusalim

4 Aralık 2014 09:10
.U
Soru Sahibi

Hocam istanbulda yaşıyorum öğrenciyim durumlarım pek müsait değil yoksa gelip bilgi edinmeyi cok isterdim . Buradada acıkcası sizin gibi aydınlatıcı güven verici bi helim tanımıyorum . Hocam zamanınızı çaldım kusura bakmayın ama insan sizin gibi bi hekim bulunca aklındaki soruları sorup bilgi edinmek istiyo . Sayenizde kanser hakkında yeterince bilgi sahibi oldum cok sagolun . Son olarak elimizden geleni yapmamız yeterli demiştiniz bunlar neler hocam . Diyet konusunda yeterlimidir bilmem ama mesela hergün kdhvaltının yanında maydonoz domates salatalık limon zeytinyağı karısımından salata hazırlarım her aksamda 2 3 ceşit meyva yerim vücut geliştitme sporcusuyım o bakımdan protein bakımındanda yumurtası tavugu zengin beslenirim . Bu yeterlimidir diyet için hocam sigara alkol alışkanlıgımda yok . Başka diyete veya her hangi bi konuda hayatıma eklemem gereken bişi varmısır hocam . Yapmam gerekenleri bilip ,yapıp rahatlamak istiyorum hocam. Zaman ayırdıgınız için cok tesekkürler

4 Aralık 2014 13:17

sporcu olman aslinda en iyisi bu konuda genetik analizler yapan ve buna gore yiyecegin besinlere "guya" karar veren bir kac test vardi ama bunlar da anlamsiz ve kanitlanamaz bilgiler ileri surerler beslenme aslinda diyetisyen meslektaslarimin hakim oldugu konu o anlamda yanlis bilgilendirmek istemem ama vucut gelistirmek icin kesinlikle steorid turevi ilaclar kullanma dogal olmayan maddeler kullanma uyarici gibi ilaclar kullanma kanser disinda organlarinda bozukluk olusturabilir daha cok bu konularda dusunup hareket edersen daha iyi olacaktir basarilar dilerim

5 Aralık 2014 15:06