dm
Soru Sahibi
8 Haziran 2020 11:01

Gece Terlemesi, Kilo Kaybı, Uzun Süren Karın Gurultusu, Ağızdan Kan Gelmesi

Hocam Merhaba, Şikayetlerimin tümü mart ayının sonunda başladı (Karantina döneminde) Biraz strestli bir dönemdi benim için hastalık virüs olayları. Yaşım 31 Boyum 1,86 mt *Gece Terlemelerim (Her gün olmuyor ort. haftada iki yada üç gün oluyor) Boncuk Boncuk terliyorum Atletim ıslanıyor. *Kilo Kaybım (İki ayda yaklaşık 5 kilo belki daha fazla verdim (102-97 kg) Bekarım tek başına yaşıyorum yemek yapma becerim fazla yok Başlarda iştahım vardı ama yemek yapamıyordum (istemiyordum) Son iki haftadır özellikle hiç iştahım yok tek öğün yesem hiç acıkmıyorum. Zorlarsam midem fena bulanıyor. * Karın yada bağırsak (tam anlayamıyorum) guruldaması. Karnımdan özellikle yatıp uzanınca inanılmaz ve durmadan guruldama sesi geliyor ve geçmiyor. Bu durum cidden rahatsız ediyor beni Ör: işden gelince 7 de uzanayım biraz gece yatana kadar gurulduyor hatta arada uyandığımda dahi oluyor. *Bu dönemde sanırım 6 kez ağzımdan kan geldi. Bu olayda öyle kan kusma gibi olmuyor. Agzımda hafif bir kan tadı alıyorum. lavaboya tükürdüğümde tükrüğün hafif pembeleştiğini görüyorum. Bir kere ağzıma ışık tuttuğumda diş arasından geldiğini gördüm. Kan gelme olayı öksürükle olmuyor. Bi andan ağzıma tadı geliyor sadece. ***Bu şikayetlerle Dahiliye uzmanı bir doktora gittim. (Tıp Merkezi) Bana kan tahlilleri yapıldı. 3 Tüp kan alındı. Hemogram Albumin CRP LDHLaktat dehidrojenaz Sedimantasyon Kalsiyum ALP AST Demir Bağlama Kapasitesi 25 Hidroksi Vitamin D Sodyum Folat Ürik Asit HDL Kolesterol Trigliserid GGT(Gamma Glutamil Transferaz) Ferritin Üre Demir Glukoz Kolesterol Potasyum Kreatinin Serbest T4 LDL Kolesterol TSH Yukaridaki degerlerimin hepsi normal cikti fakat bir tek 25Hidroksi vitamin D 11 ng/mL Degerleriniz normal denildi fakat bu gun tekrardan gece terlemesi gecirdim ve halen bisey yemek istemiyorum Tum bunlar psikilojik olabilir mi ? Yapilan testler suphenin kalkmasi icin yeterli mi ? Şimdiden teşekkür ederim.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Yener Koç
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Gece terlemesi ve kilo kaybı lenfoma belirtisi olabilir (B semptomları). Başka bulgu yok ise CT (bilgisayarlı tomografi) ile inceleme lenfoma açısından bilgi verebilir.

9 Haziran 2020 00:30
dm
Soru Sahibi

Hocam Merhaba, CT tüm vucuda mı çekiliyor. Lenf bezlerinde büyüme varsa bu görüntüleme ile mutlaka ortaya çıkar mı? CT de bişey çıkmaz ise ek işlemler gerekli midir ? Teşekkürler

9 Haziran 2020 09:21
Prof. Dr. Yener Koç
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Evet/Evet/Hayır

10 Haziran 2020 22:58
dm
Soru Sahibi

Hocam Merhaba, Devlet hastanesinde toraks, alt batın, üst batın (tümü ilaçsız) BT çekilmem için gün verildi. Doktor muhtemelen corona virüsden dolayı herhangi fiziksel muayenede bulunmadı. İlk sorum çekilecek olan BT ler vücudumdaki lenfoma şüphesinin tamamen kalkması için yeterli mi ? (Görüntülenmeyen bir alan kalıcak mı ?) İkinci sorum ise ben bundan 50 gün önce toraks BT çekilmiştim. orada lenflerle ilgili " Mediastinal-hiler patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi." ifadesi geçiyordu. Sizce toraks BT tekrar çekinmeme gerek var mı 50 gün de anormal değişiklikler olabilir mi ? Teşekkürler.

12 Haziran 2020 14:25
Prof. Dr. Yener Koç
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Thorax BT öekilmesi iyi olur. 50 günde değişim olabilir. CT raporunu görmeden yorum yapmak doğru olmaz

21 Haziran 2020 19:46
Prof. Dr. Yener Koç
Prof. Dr. Yener Koç Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Yazar toplam 2854 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Pv polisima vera Prof. Dr. Yener Koç
Annem lösemi mi acaba Prof. Dr. Yener Koç
İlik nakli Prof. Dr. Yener Koç
Miyeloproliferatif Prof. Dr. Yener Koç
Hematoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube