GD
Soru Sahibi
16 Eylül 2019 17:58

Gebelik ve tsh

Merhaba hocam ben 5haftalık hamileyim. Hamilelik öncesinde tsh yüksek olduğu için 25mg levitron kullanıyordum. Bütün tahlil yapıldı tsh 0.109 serbest t4 1.77 çıktığı bu durumda bebeğime zararı olmuş mudur? İlaç kullanmayı bırakmalı mıyım? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Dahiliye - İç Hastalıkları

kullandığınız tiroid ilacı tamamen biyoeşdeğer (vücutta üretilen ile aynı) olduğu için bebeğe zarar verme durumu olmaz . gebeliğin ilk haftalarında yükselen b hcg değerleri ile birlikte tsh değerlerinizde de oynamalar olacaktır. .düzenli dahiliye kontrolünüze gitmeniz gerekmektedir.

21 Eylül 2019 13:47