14 Şubat 2018 12:41

FRAGILE-X HASTALIĞI VE TANISI HAKK.

Merhaba hocam, ailemizde fragile-x tanısı alan zihinsel engelli bireyler var (kardeşler ve kuzenler) ayrıca erken menopoz var .annelerimiz taşıyıcı . benim tahlilim de FMR-1 geninde CGG tekrar sayısı 31/91 ile taşıyıcı çıktım buna bağlı olarak PGT li tüp bebek aşamasındayım. kuzenim de aynı tahlilı yaptırdi CGG tekrar sayısı 23/44 şeklinde çıktı . her ikimizinde annesi erken menopozlu ve her ikimizinde frajil-x li erkek kardeşi var . bu durumlarda göz önünde bulundurularak kuzenimin doğacak çocuğunda tekrar sayısı artarak mutasyon oluşma ihtimali varmı ? yani onun için bende olduğu gibi taşıyıcılık söz konusu olabilir mi ? değerler normal sınırın biraz altında olduğu için emin olunamıyor çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

bu konuda (kuzeninizde) test sonucu normal gibi gozukuyor ancak bu ozel ve genetik uzmani tarafindan yuz yuze size anlatilmasi gereken testtir testi yaptirdiginiz yerdeki uzman meslektasimdan bilgi aliniz

19 Şubat 2018 16:19