DA
Soru Sahibi
8 Nisan 2021 14:52

Fmf ve Gebelik

Hocam merhaba, iyi çalışmalar 25 yaşında bir FMF hastasıyım... 10 yıldır kolsişin kullanıyorum ve amiloidoz problemim yok. Yılda 3-4 kez veya daha az atak geçiriyorum ataklarım kolsisinden dolayı hafif seyrediyor. Bununla ilgili birkaç sorum olacaktı: Evlenmeye engel bir durum var mıdır? Gebe kalma konusunda sorun yaşar mıyım? Amiloidoz olmamasına rağmen ve kolsişin tedavisi altında yumurtalıklarda fmf kaynaklı yapışıklık olur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kolşisin gebekte riskli ilaç grubunda. Kullanılmasını önermeyiz. Yapışıklık yapma riski kesin değil.

23 Nisan 2021 08:37