KT
Soru Sahibi
27 Aralık 2017 16:14

Fmf de gebelik

Merhabalar ben fmf hastasıyım ve bütün belirtiler mevcut yaklaşık 7-8 yıldır Kolsişin günde 2 adet olmak üzere kullanıyorum 29 yaşındayım 2 tane düşük yaptım 3 aylık olması gerekirken kalbi durdu diğeri 5 haftalıkken düştü bunun fmf genleri ile bi alakası olur mu lütfen bu konuda dönüş yaparsanız çok mutlu olurum Amasya da yaşıyorum ve burda ramotoloji uzmanı malesef yok yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)

dusuklerden analiz yapildi mi fmf direkt olarak dusuge neden olmaz siz ve esinizden kromozom analizi yapilmasi gerekiyor

27 Aralık 2017 16:46
KT
Soru Sahibi

Merhabalar ben fmf hastasıyım ve bütün belirtiler mevcut yaklaşık 7-8 yıldır Kolsişin günde 2 adet olmak üzere kullanıyorum sanırım taşıyıcıyım çünkü bütün mevcut belirtiler atak esnasında oluşuyordu şu anda atakları çok hissetmiyorum düzenli kullanıyorum kolsişini 29 yaşındayım 2 tane düşük yaptım 3 aylık olması gerekirken kalbi durdu diğeri 5 haftalıkken düştü bunun fmf mutasyonuna bağlı olarak genlerdeki bozukluktan dolayı kan pıhtılanması oluşma ihtimali var mıdır? kromozom testlerini verdik ancak henüz çıkmadı tahmin edersiniz kafamda bir sürü soru; pıhtılaşma gen bozukluğundan kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğunu okumuştum ilgisi olabilir mi sizce de? soruma ek olarak ayrıca kolsişinin prospektüsünde hamilelerde kullanılamaz yazıyor fmf belki yapmayabilir kolsişin yapabilir mi? şimdiden teşekkürler.

28 Aralık 2017 10:05

hamilelikte kullanım ile ilgili kadin dogumcunuz ve romatoloji uzmanina danisiniz

28 Aralık 2017 11:01