YN
Soru Sahibi
8 Aralık 2020 10:44

Ferritin düşüklüğü

Merhaba hocam, 30 yaşında kadınım. Kilom 46 civarı. Üç ay önce kan testi yapılmıştı. Demir 24, Ferritin < 1.00, Hgb 8.3 çıktı. Ferritin yok denecek düzeyde olduğu için doktor iki adet Ferinject serum verdi. Kansızlık ve demir eksikliği bende genel olarak hep var. Birkaç senedir anorektal bir rahatsızlıktan muzdarip olup, sık sık rektal kanama yaşıyorum. Ameliyat olduğum halde kurtulamadım. Ayrıca yetersiz beslenme ve adet kanaması faktörü de bende çok etkin. Ferinject serum sonrası ferritinin kaça yükseldiğini bilmiyorum fakat kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Doktor altı ayda bir aile hekiminde takip yaptırmamı söyledi. Fakat covid sebebiyle zorunlu olmadıkça sağlık merkezlerini meşgul etmemeye çalışıyoruz. Size sorum; covide karşı bünyeyi zayıf kılan risk faktörleri özelinde düşünürsek, demir eksikliğinden korkmalı mıyım? Virüse maruz kalma durumunda ferritin ve demir değerlerinin ciddi bir önemi var mıdır? Bu kan testinde magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, protein, B12 değerlerim normal. Ancak diğer vitaminlere bakılmamış. Malumunuz covid sürecinde halk, mineral ve vitamin takviyesine yöneldi. Takviye edici gıda adı altında satılan bu ürünler doktora danışmadan kullanılıyor. Çevremde gördüğüm kadarıyla Magnezyum, Vitamin C, K vitamini, D vitamini rağbet görüyor. Zayıf ve güçsüz bir vücuda sahip olduğum için bu tür takviyelere ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Kan tahlili yaptırma imkanım şu an yok. Bir yerlerden okuduğumuz bilgilere dayanıp bu ürünleri kullanmak hata olur mu? Ayrıca ağızdan alınan bu tür ürünlerin sindirim sistemi ve barsak hareketleri açısından olumsuz etkilerinden de çekiniyorum. Sizin öneriniz nedir? Takviyeler konusunda herhangi bir marka tavsiye ediyor musunuz? Teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ayşe Çarlıoğlu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba çok geçmiş olsun demir eksikliği adet gören bayanlarda görüyoruz ancak eğer rektal kanamanız varsa onu mutlaka kolonoskopi ile teyit edilmesi lazım iki tane Perinçek de almışsınız hemoglobin iz yükselir kendinizi iyi hissetmeniz de kansızlığın da düzenlediğini gösteriyor covid dönemindeki beslenme de yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli hekiminiz tarafından tespit edilmiş bir vitamin eksikliği yok ise herhangi bir gıda takviyesi almanıza gerek yok ancak D vitamini eksikliğini çok yüksek oranda görmekteyiz hekiminiz tarafından önerilen D vitamini preparatını kullanabilirsiniz hayırlı günler dilerim

13 Aralık 2020 21:23