11 Eylül 2020 00:31

Farenjit, Boğaz reflüsü

Merhabalar Esin hanım, covid 19 sebebi ile hastanelere gitmekten korktuğum için buradan size danışmak istedim. Geçtiğimiz hafta boğazımda ciddi kuruluk ve buna bağlı yutkunma zorluğum vardı farenjit olduğumu var sayarak bol bol ılık sıvı tükettim. Daha tam geçmeden boğazımda yumru hissi sanki geğiriğim varda geğiremiyormuşum orada yemek kalmışta tıkanmış gibi çok rahatsız edici bir durum yaşıyorum. Ağrım sızım yok ama yutkunma güçlüğü çekiyorum. Ayrıca haşimatom var, ultrasonlada tiroidlerime baktıklarında büyümede görmüştü doktor. Tavsiyeleriniz nelerdir? Bu dönemde doktora gitmeli miyim? Teşekkür eder iyi günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Esin Özlem Atmış
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhabalar, yaşadığımız durum Hashimoto hastalığınızla ilişkili olabilir. Ayrıca boğaz reflüsüne bağlı da benzeri şikayetler görülebilir. Mideden gırtlağa ve boğaza kaçan asidin bu gölgede oluşturduğu tahribatla boğazda gıcık hissi, boğaz gerisinde yapışma hissi, boğazda takılma hissi yapabilir. Durumunuz acil olmamak ile birlikte uygun bir zamanınızda randevu alarak bir KBB hekimine , sonrasında gerekirse bir Gastroenteroloji uzmanına görünmenizi öneririm. Ancak yutmada ciddi güçlük, gece terlemeleri ya da kilo kaybınız varsa bir an önce başvurmanızda fayda var.

18 Eylül 2020 09:26