AC
Soru Sahibi
17 Aralık 2020 23:01

Ezokrin Pankreas Yetmezligi

Merhaba Hocam, Ben 23 yasindayim ve almanyada yasiyorum. Yazdan beri her dışarı çıktığımda yada stresse giridigimde ishal varmış gibi midem ağrıyor be kramplar giriyor ama ne zaman tuvalete gitsem hiçbir şey çıkmıyor. Eve girince ağrı aniden kayboluyor. Burda bir gastroenteroloğa gittim ve o bir kan testi ve dışkı örneği aldı. Kan testinden Histamin ve diski örneginden ezokrin pankreas yetmezligi Cikti. Şimdiye kadar hiç sigara veya alkol içmedim, ailemde hiçbirinde pankreas hastaligi yok. Doktorum kronik olmadığından oldukça emindi. Ama yinede icimden korku gitmiyor. Bunu ögrendikten sonra sanki her tarafim daha cok agriyormus gibi oldu. Alman internet sitelerinde yaşam beklentisinin çok daha kısa olduğunu söyleniyor... Çok gencim ve sağlığım için çok endişeliyim. Zihinsel olarak zayıf biriyim psikolojik yardım alıyorum Hastalık stresten kaynaklanabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Halil Genç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Huzursuz bağırsak sendromu olabilir stress ile tetiklenme olur ekzokrin pankreas yetmezliği gaitada elastaz testi tespit edilir sonucunuz uyumlu ise sadece ilaç tedavisi yeterli riskli bir durum yok. geçmiş olsun

18 Aralık 2020 16:13