DA
Soru Sahibi
30 Ağustos 2019 14:20

erkekte kısırlık

merhaba hocam erkekte kısırlık ırsi midir.mesela bi ailede iki erkek kardeşin çocuğu olmuyosa üçüncü kardeşin olmama ihtimali yüksekmidir ama kız kardeşin çocuğu var babada da öyle bir sorun olmamış biraz acil cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel
Üroloji , Üroonkoloji

Merhaba. Erkek kısırlığına neden olan durumlar arasında genetik hastalıklar da önemli oranda yer tutmaktadır. Bu nedenle aile bireyleri arasında bahsettiğiniz şekilde bir çocuk olmama durumu varsa diğer erkek bireylerde de aynı durumla karşılaşılabilme ihtimali vardır, ancak mutlak bir karşılaşmadan söz edilemez. Bu nedenle öncelikle sperm, hormon tahlili ve özellikle genetik değerlendirme yapılarak durumun ortaya koyulması daha doğru olacaktır.

15 Eylül 2019 10:03