DM
Soru Sahibi
19 Şubat 2012 22:19

Ergen psikoloji

Selamlar, Ergenlik dönemine girmiş Lise 9 15 yaşında bir kızımız var, son zamanlarda derse ilgisizlik, birlikte ve kendi başına ders çalışmayı reddetme, umursamazlık, aşırı internet , TV ve telefon email düşkünlüğü, ders çalışma davetlerine aşırı tepki kapılara vurmak , bağırmak gibi, davranışlar sergilemektedir. kendisini bir uzmana gitmeye henüz ikna edemedik, bu arada onula doğru iletişim , ders çalışma ikna, doğru aile davranışları, yapımaması gerekenler konsunda tavsiyelere ihtiyacımız var , zira ders başarı garafiği düşmeye başladı ve biz zorlama ile bir şeyler yapmak istemiyoruz. kendi içine kapanıyor, internet telefon dışında yüzyüze arkadaşları ile iletişimi azaldı. anna ve baba ile çatışma sürekli yükseliyor, bazen normal davransada genelde isteksiz, hayalci, mutsuz bir görünümü var, sorunalrını paylaşmıyor, işbirliğine yanaşmıyor, depresif davranışlar sergiliyor, onun bu durumu bizi etkiliyor ve bazen onun yüzünden kavga ediyoruz.teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Öncelikle sorununuzu benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgilerden anladımğım kadarı ile kızınızın davranışları aile içinde ciddi sorunlara yol açıyor ve kendisi de mutsuz sanıyorum. Bu nedenle bir an önce destek alması sorunun kemikleşmesini önleyecektir. Bunun için yani onun yardım almaya ikna etmek için sorunun sizin davranışlarınızla da ilgili olduğunu belirtin. Yani ona ""biz sadece seninle sorun yaşadığımız için destek almak istemiyoruz, mutlaka bizim de hatalarımız olmuştur ve biz de seninle birlikte yardım alarak hep birlikte çözmek istiyoruz sorunlarımı"" demelisiniz. Böylelikle sorunu sadece ona yüklememiş oluruz ve yardım alması kolaylaşır. Diğer yandan kızınıza nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili öneri vermem çok doğru olmaz. Bunu yapabilmem için şuan nasıl davrandığınızı, sizlerin nasıl ebeveynler olduğunu görmem gerekir. Kızınıza faydalı olalım derken zarar verecek önerilerde bulunmak istemem. Bazen çocuklarda bu tarz problemler yaşamamız anne babanın aşırı iyi ve korumacı davranmasından bazen de çok aşırı ilgisiz davranmasından kaynaklanabilmektedir. İki farklı uçtaki aile tutumlarından hangisine daha yakın olduğunuzu incelemek ve ölçmek gereklidir. Saygılarımla

20 Şubat 2012 10:02