AH
Soru Sahibi
1 Mart 2021 21:07

Enterococcus ve Piyelonefrit

Hocam merhaba.Ben peniste batma hissi ve böbreklerde üç dört aydır gün içerisinde ara sıra olan hafif ağrılar için yaptırdğım idrar tahlili in mikroskopik incelemesinde her sahada seyrek lökosit görüldü.İdrar kültürü ve ultrasonum temiz.Ayrıca daha ayrıntılı test olan PCR testinde penisin içinden alınan sürüntü ve idrardan çıkan sonuçta Enterococcus Spp 10(3*9) düzeyinde saptandı.Acaba bu bakteri böbrek ağrısının sebebi mıdır? Piyelonefrite sebebiyet verir mi?Tedavisinde hangi antibiyotik faydalı olur?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Erkeklerde pyelonefrit ve hatta idrar yolları iltihabı taş reflü tıkanklık yapan bir faktör mesela prostat büyümesi ki sizin yaşınızda beklenmez üretra darlığı (mesane ile penis ucu arasındaki kanal) gibi bir patoloji ile birliktedir. Böbrek ağrınız USG'ye bakılırsa buna bağlı değil ya da böbrek ağrısı değil de başka bir şeyiniz olabilir . Üretra darlığı doğuştan da olabilir ama sizde sanmam ama bir enstrumantasyon (sistoskopi veya sonda takılması kuşkulu partnerle cinsel ilişki vs gerekçeleriyle olabilir. Tedavi konusunu size bu tetkikileri yaptıran meslektaşlarımın kararı olacaktır.

10 Mart 2021 14:05